Vizyon Kuyumcu

ESM’den Elektrik Zammı Tepkisi

Gündem 02.07.2024 - 15:26, Güncelleme: 02.07.2024 - 15:26
 

ESM’den Elektrik Zammı Tepkisi

KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası ESM Samsun Şube Sekreteri Veli Kebapcı elektrik zammına tepki göstererek açıklama yaptı.

“İktidar krizi olanca ağırlığıyla emekçilerin sırtına yıkmaya devam ediyor” diyen Veli Kebapcı yaptığı açıklamada; “Son olarak iktidarın adı konulmamış IMF politikalarının uygulayıcısı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacağını açıklayarak milyonlarca emekçiyi yılın geri kalanında sefalet koşullarına terk edeceklerini açıklamış oldu. Üstelik hemen her şeye durmaksızın zam gelirken, vergi yükü yine emekçilerin sırtına yıkılırken… Bunun son örneğini elektrik tarifelerine yapılacak zamla gördük. 1 Temmuz’dan itibaren perakende enerji bedelindeki artış konutlar için yüzde 2.5, dağıtım şirketlerine aktarılan dağıtım bedeline yüzde 58.9 oranlarında zam uygulanacak. Bu zamlarla birlikte yeni elektrik tarifesinde düşük kademede tüketimi olan konut faturalarına yüzde 38 oranında zam yansıyacak. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nun hesaplamalarına göre 4 kişilik bir ailenin asgari 230 kWh elektrik tüketimi üzerinden aylık faturası 476.6 TL’ye yükselecek. EMO’nun yaptığı hesaplamalarla birlikte ödenen elektrik faturaları bedelinde, ağırlığın elektrik dağıtım şirketlerine aktarılacak olması önemlidir. Ülkenin dört bir yanında elektrik üretim ve dağıtım şirketleri bu iktidar döneminde birbiri ardına özelleştirilerek sermayeye peşkeş çekilirken; iktidar aynı zamanda teşviklerle, vergi aflarıyla bu şirketleri ödüllendirmeyi sürdürmektedir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi yapılan bu zamlarla birlikte halkın cebinden bu şirketlerin kasasına kaynak aktarımı hızlandırılmaktadır.  Peki bu soyguna rağmen en temel insan hakkı olan enerji ihtiyacına insani bir şekilde ulaşabiliyor muyuz? Elbette hayır! Daha kısa bir süre önce yeterli altyapı yatırımı yapılmadığı için Diyarbakır’da elektrik tellerinden çıkan yangın insanlarımızın canına mal oldu. Elektrik dağıtım şirketinin ihmalleri nedeniyle kış ortasında Isparta’da soğuktan donma tehlikesiyle baş başa bırakılan halkın çilesini unutmadık. Daha birçok örnek sayabiliriz. Enerji hakkı en doğal, en temel insan hakkıdır ve sermayenin açgözlülüğüne, kar hırsına, umursamazlığına bırakılamayacak kadar önem taşımaktadır.  ESM olarak talebimizi bir kez daha yineliyoruz: Bu zamları ve soygunu durdurun! Tüm elektrik üretim ve dağıtım şirketleri kamulaştırılmalıdır” dedi.
KESK’e bağlı Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası ESM Samsun Şube Sekreteri Veli Kebapcı elektrik zammına tepki göstererek açıklama yaptı.

“İktidar krizi olanca ağırlığıyla emekçilerin sırtına yıkmaya devam ediyor” diyen Veli Kebapcı yaptığı açıklamada;

“Son olarak iktidarın adı konulmamış IMF politikalarının uygulayıcısı Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek asgari ücrete Temmuz ayında zam yapılmayacağını açıklayarak milyonlarca emekçiyi yılın geri kalanında sefalet koşullarına terk edeceklerini açıklamış oldu.

Üstelik hemen her şeye durmaksızın zam gelirken, vergi yükü yine emekçilerin sırtına yıkılırken…

Bunun son örneğini elektrik tarifelerine yapılacak zamla gördük. 1 Temmuz’dan itibaren perakende enerji bedelindeki artış konutlar için yüzde 2.5, dağıtım şirketlerine aktarılan dağıtım bedeline yüzde 58.9 oranlarında zam uygulanacak. Bu zamlarla birlikte yeni elektrik tarifesinde düşük kademede tüketimi olan konut faturalarına yüzde 38 oranında zam yansıyacak. Elektrik Mühendisleri Odası (EMO)’nun hesaplamalarına göre 4 kişilik bir ailenin asgari 230 kWh elektrik tüketimi üzerinden aylık faturası 476.6 TL’ye yükselecek.

EMO’nun yaptığı hesaplamalarla birlikte ödenen elektrik faturaları bedelinde, ağırlığın elektrik dağıtım şirketlerine aktarılacak olması önemlidir. Ülkenin dört bir yanında elektrik üretim ve dağıtım şirketleri bu iktidar döneminde birbiri ardına özelleştirilerek sermayeye peşkeş çekilirken; iktidar aynı zamanda teşviklerle, vergi aflarıyla bu şirketleri ödüllendirmeyi sürdürmektedir. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi yapılan bu zamlarla birlikte halkın cebinden bu şirketlerin kasasına kaynak aktarımı hızlandırılmaktadır. 

Peki bu soyguna rağmen en temel insan hakkı olan enerji ihtiyacına insani bir şekilde ulaşabiliyor muyuz? Elbette hayır!

Daha kısa bir süre önce yeterli altyapı yatırımı yapılmadığı için Diyarbakır’da elektrik tellerinden çıkan yangın insanlarımızın canına mal oldu. Elektrik dağıtım şirketinin ihmalleri nedeniyle kış ortasında Isparta’da soğuktan donma tehlikesiyle baş başa bırakılan halkın çilesini unutmadık. Daha birçok örnek sayabiliriz.

Enerji hakkı en doğal, en temel insan hakkıdır ve sermayenin açgözlülüğüne, kar hırsına, umursamazlığına bırakılamayacak kadar önem taşımaktadır. 

ESM olarak talebimizi bir kez daha yineliyoruz: Bu zamları ve soygunu durdurun! Tüm elektrik üretim ve dağıtım şirketleri kamulaştırılmalıdır” dedi.

Habere ifade bırak !
Habere ait etiket tanımlanmamış.
Okuyucu Yorumları (0)

Yorumunuz başarıyla alındı, inceleme ardından en kısa sürede yayına alınacaktır.

Yorum yazarak Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve samsunetikhaber3.com sitesine yaptığınız yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan tüm yorumlardan site yönetimi hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
Sitemizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır, sitemizi kullanarak çerezleri kabul etmiş saylırsınız.