Yazı Detayı
19 Kasım 2020 - Perşembe 18:21
 
Yeni İktidarın Hükümet Programı
Necati YUSUFOĞLU
 
 

Her saha ve sektörde olumsuzluklar pik yaptı, işsizlik, yokluk, yoksulluk, yolsuzluk, enflasyon ve cari açıklarla beraber iç ve dış borçlar arttıkça hükümet aksine iyimser söylemlerle bu yönde algı operasyonlarına hız vermiştir,

 

Ülkenin sorunları ve sıkıntıları o hale geldi ki, artık mızrak çuvala sığmaz oldu. Ekonomi yönetimini gece yarısı görevden almakla hiçbir şey değişmeyecektir.

 

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhur Başkanını partisinin çeşitli il kongrelerinde yaptığı açıklamalarda “SEFERBERLİK BAŞLATIYORUZ

 

YENİ BİR İSTİKRAR, BÜYÜME VE İSTİHDAM ODAKLI BİR SEFERBERLİK BAŞLATIYORUZ” diyor.

 

Peki, 19 yıldır demek ki ülkeyi talan, israf ve yandaşlara peşkeş çekerek batırıp, ülke idaresini beceremememin adeta bir itirafı değil midir?

 

Aynı zamanda da yanlış ve yanlı politikalarla milleti ile ülke ve geleceğinin kurban edildiğinin de acı ama gerçek bir itirafı değil midir?

 

O HALDE ÜLKEYE VE İNSANINA HİÇ OLMAZSA BİR İYİLİK YAPIN VE BIRAKIN GİDİN DEVLET İDARESİNDEN VE HAKKIYLA YAPANLAR İŞ BAŞINA GELSİN,

 

Öyle ki AKP sanki yeni seçimi kazanmış yeni iktidar olmuşta parti programını anlatıyormuş gibi bir takım vaatler, hedefler, icraatları sıralayarak hala milletten güven istemektedir,   

 

Peki, 19 yıldır bu ülkeyi kim yönetmiş, kim idare etmiş ve kim batırmış ki?

 

Ülkeye yapılan bu tahribat öyle 3,5,10 senede onarılacak ve tamir edilecek bir tahribat değildir.

 

Öyle merkez Bankası Başkanını ve Maliye Bakanını değiştirmekle işsizliği, yoksulluğu, yolsuzluğu enflasyonu faizleri, bütçe açıklarını vs. hiçbir problemi çözemezsiniz,

 

Yetmedi birde AKP yanlı ve yanlış ekonomik politikaları nedeniyle fakir halka, işçiye, emekliye, çiftçiye, çalışana ve küçük esnafa acı reçetenin bedelini ödetmek te neyin nesi imiş?

 

Bir acı reçete için bir bedel ödenecekse, buna 19 yıldır devletin bütün imkânlarını altın tepside sunduğunuz yandaş milyarderlerden ve müteahhitlerden başlamanız gerekmez mi?

 

Ayrıca AKP’ in devri saadetlerinde sayıları 350 bin kişiye ulaşan ve bankalarda mevduatları bir milyon liranın üzerinde olan bir de zenginleşmiş yandaşlarla devamlı vergi borçları silinerek  kollanan ve korunanlar var ya işte bu reçetenin bedelinin ödenmesine onlarda dahil edilmelidir.

 

Fakire, fukaraya, esnafa, çalışana, çiftçiye ve asgari ücretliye EYT’ lere velhasıl halka 19 yıldır ne verdiniz ki ne alacaksınız.

 

Faizleri artırıp döviz kurlarını düşürmek zorda olan bir ekonomi için çözüm değildir ve bu uygulama sonuç itibariyle ülkenin ekonomik mali ve sosyal problemlerini daha da artıracaktır.

 

Üretimden ve katma değer kazandırıcı yatırımlardan, tarımda seferberlik ilan etmeden ve istihdama yönelik emek yoğun işletmeler için yatırım yapmaktan başka çıkış yolu yoktur.

 

Ülke nüfusunun çoğunluğu fakirleşmiş satın alma gücü kalmamış, emeklinin çalışanın aylık geliri erimiş perişan edilmiş ve dolayısıyla küçük esnaf siftah yapamadan iş yerini kapattığı günler yaşanmaktadır.

 

Öncelikle adaletin, devletin kurumlarına ve hükümete olan güven ile sosyal barışın, sağlanması öncelik olmalıdır.

 
Etiketler: Yeni, İktidarın, Hükümet, Programı,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı