Yazı Detayı
23 Aralık 2020 - Çarşamba 10:34
 
Öğrenmek Ve Bilmek Kavramları Bizlere Neleri Çağrıştırır?
Feyza Nur Armutçu
feyzanurarmutcu@samsunetikhaber.net
 
 

İnsan doğasında olan bilme isteği ile önümüze gelen(!), merak edilen her şeyi öğrenmek isteriz. Yeterli bilgiye sahip olduğumuzu düşündüğümüz vakitte ise biliyor oluruz. Peki biz öğrenciler düşündüğümüz bilgiye sahip miyiz, biliyor muyuz?

 

 4 sene ilkokul, 4 sene ortaokul ve 4 sene lise görmüş, 2 büyük(!) sınavdan geçmiş normal bir Türkiye Cumhuriyeti öğrencisi neler biliyor? Gelin, gerçek oranlarla konuşalım. Toplam 12 sene ve haftada en az 6 ders matematik gören öğrencilerimizin üniversite sınavındaki ortalama net sayısı TYT’de 40 soruda 6 net, AYT’de ise 40 soruda 8 net. Ne iç açıcı sonuçlar bunlar. Ortada bir sorunumuz var. Şöyle kapsamlı bir şekilde baktığımızda sorunlarımıza:

 

1-      Her öğrencinin aynı seviyede matematik öğrenme isteğinin olmaması veya yeteneğinin olmaması. Bu soruna nasıl bir cevap geliyor eğitimcilerimizden onu görelim. ‘’Matematik bilmeyen öğrenci işsiz kalacak öğrencidir.’’ Kendim de bir öğrenci olarak bu cümleyi herkesten duyuyorum. Neden herkes matematik yapmak zorunda? Ülkemizde neden sözel bölümlerden çıkıp başarılı olacağımızı düşünen eğitimciler, bireyler yok?

 

Toplam 12 yıl boyunca verilen matematik eğitiminin bir yerden sonra öğrenci kapasitesinin alacağı şekilde anlatılmaması. Bu sorunumuzu sizlere şu şekilde aktarmak istiyorum. İlk resimde verilen sorular Amerika’da lise 3.sınıf öğrencilerine yapılan bir quizden, diğeri ise ülkemizdeki 8.sınıf öğrencilerine LGS’de sorulan sorulardan biri. Neden soruların karmaşıklaştırılması, anlaşılması zor olması bizlere daha öğretici geliyor? Ki sonuçlara bakıldığında o kadar öğretici olmadığı ortada olmasına rağmen değişiklikler yapılmıyor? Öğrenmeye aç beyinler neden boş bırakılıyor?  Genç nüfus avantajına sahip bir ülkeyiz. Fakat bu genç nüfus çoktan ülkesinin geleceğini kaybetmiş durumda.

 
Etiketler: Öğrenmek, Ve, Bilmek, Kavramları, Bizlere, Neleri, Çağrıştırır?,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı