Yazı Detayı
28 Ocak 2019 - Pazartesi 07:51
 
MUTLU YARINLAR İÇİN
Cansu Karagülle
cansukaragulle@samsunetikhaber.net
 
 

Bugün eğitim sistemi hakkında görüş bildiren ve eksik belirleyen otoritelerin hemen hemen tamamı öğrencilerin yorum yapabilme yeteneklerinin eksik olduğundan bahsediyor. Öğrenci seçme ve yerleştirme sınavlarındadeğişikliğe gidilerek, sınavların bilginin yanında yorum yapabilme becerisiniölçer hale getirilmesi de bunun bir sonucu. Bilginin bu kadar kolay ulaşılabildiğinoktada esas olan, bilgiyi yorumlama ve analiz etme gücü.

 

Peki, yorumlama ve analiz etme gücünün bu kadar değerli olduğu bu dönemde çocuklarını geleceğe en iyi şekilde hazırlamak için ailelerinyaklaşımı nasıl olmalıdır?

 

Öncelikle bu dönüşüm için ailenin, çocuğunun yorum yeteneğini geliştirecek aktiviteleredaha ilk yıllarından itibaren yer vermesi gerektiğini söyleyebiliriz.Yapılan araştırmalar göstermiştir ki çocukların; zihinsel, duygusal, sosyal, fiziksel gelişiminin 70’i nin tamamlandığı yaş dilimi 0-6 yaş aralığıdır. Bu yaş aralığının en önemli dönemi ise ilk iki yıldır. Bebeklik döneminden itibaren çocuklara kitap okuyarak onların zihinlerinde yenidünyalar açmak ve onlara yeni pencereler kazandırmak gerektiği bilinen bir gerçektir. Bu yaş aralığında onları büyük resimli, yeri geldiğinde üç boyutlu, yani dokunarak içselleştirebilecekleri özellikteki kitaplarla, materyallerle tanıştırmak gerekir.Sonraki yaş aralıklarına göre çocukların bu süreci, yoğunlaştırılarak daha işlevsel bir hale getirilmeli, bunun içinse, ailenin diğer bireylerinin de kitap okuyarak çocuğa doğru model olması gerekmektedir. Çünkü çocuk duyduğundan çok gördüğünü modellemektedir.Buyurgan ifadeler yerine talepkar bir iletişim yaklaşımı asla göz ardı edilmemelidir.

 

Teknoloji artık hayatın bir gerçeği olmuştur. Ama özellikle çocuklarda düşünme ve yaratıcılığı ketlediği için, teknoloji kullanımındaki hassas denge yakalanmalıdır. Bunu için çocuğun, evde vaktinidaha nitelikli ve doyurucu geçirmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Ayrıca çocuğun yaratıcılığını besleyen oyuncaklar tercih edilmeli, kendilerinin oyun kurmasına olanak verecek uygun ortamlar hazırlanmalıdır. Her şeyin hazır olarak elde edildiği değil, uğraşı sonucunda edinilen yaşanmışlıkların zihin gelişimine fayda sağladığıunutulmamalıdır.

 

Daha güzel ve mutlu yarınlar için siz sevgili anne-babaların bu konuda gereken özeni göstereceğiniz inancıyla; tüm güzelliklerin sizlerin olmasını diliyorum.

 
Etiketler: MUTLU, YARINLAR, İÇİN,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı