Yazı Detayı
25 Eylül 2018 - Salı 09:30
 
KÜRESEL ISINMAYI SAKİN ATLAMA
Taner YILMAZ
taner@tanempeyzaj.com.tr
 
 

Uzun zamandır yazma isteğime rağmen bir türlü ruh halim yazmama engel oldu. Ama baktım ki yazmadan olmuyor. Buna rağmen Ülkemizde ve dünyadaki bütün gelişmeleri noktasına, virgülüne kadar takip ediyordum.

 

Dünyanın başına gelen en büyük felaketlerden ikisini takip etmeden duramadım. Biri ABD'nin yeni başkanı Trump (ilerki yazılarımda 3-4 sayfa ayırmayı düşünüyorum), ikincisi küresel ısınma. Birinci felaket olan Trump bilinçli olarak ABD derin devleti ile senaryoları düzenlerken, ikinci felakette ise bilim adamlarının ve çevrecilerin uyarılarının dikkate alınmaması, tedbirlerin budanarak alınması, sermaye gruplarının baskıları ve hükümetlerin çevre sorunlarını sadece sermayenin, bürokrasinin, siyasilerin istediği şekilde çözmeye çalışılması, STKları muhalif ve düşman cephesi görmesi sonucunda küresel ısınmanın sonucu ve iklim değişiklikleri daha hissedilir oldu.

        

Aslında yazıma bilgi vererek  devam etmekte fayda görüyorum.

Küresel Isınma; İnsanların çeşitli faaliyetleri sonucunda atmosfere verilen gazların sera etkisi yapması sonucunda, dünya yüzeyinin artmasına verilen isimdir.

 

Atmosferde bulunan  gazlardan olan karbon ısı dengesini sağlamaya yarayan gazlardan biridir.

 

Dünyamızda son 150-200 yılda fosil yakıtların artması, sanayi tesislerinin çoğalması, ormanların hızlı bir şekilde tahribinin artması, karbon oranının artmasına ve uzaya kaçmasına neden olarak sera etkisine sebep olmuştur.

 

Sera gazları olarak adlandırdığımız, karbondioksit, metan, diazotmonoksit, klorofloro karbonlar gibi gazlar güneş ve yer radyasyonunu tutarak atmosferin ısınmasında başlıca etken olmuşlardır. Sanayileşme, ormanların azalması, nüfusun artması, tüketim eğilimi nedenlerden dolayı, karbondioksit’in atmosferdeki konsantrasyonu değişmiş, sanayi devrimi öncesine  göre 25-26 daha fazlalaşmış, her yılda da 0,5 oranında artmakdadır. Karbondioksit ve sera gazları dünyanın ortalama sıcaklığının 15 derece  seviyesinde kalmasını sağlamaktadır. Saydığımız sebeplerden dolayı şu anda dünyanın sıcaklığı 2 derece artacağı öngörülmüş.

 

Küresel ısınma ve iklim değişimi birbirini tetiklemektedir. Bunun ne gibi sonucu olacaktır dersek.

 

-Buzulların erimesi

 

-Deniz suyu seviyesinin yükselmesi

 

-Taşkınlar ve kıyı kesimlerde toprak kaybı

 

-Temiz su kaynaklarının denize karışması

 

-Sıcaklık artışı sebebi ile aşırı buharlaşma, kuraklık ve yangınlar

 

-Göl ve ırmaklarda aşırı miktarda su azalması

 

-Bitki ve hayvan türlerinin yok olması, azalması

 

-Aşırı ısınma sonucunda değişme dayanamayan bitki ve hayvan türlerinin yok olması

 

-Aşırı ısınma dolayısıyla virüs türlerinin değişmesi ve salgın hastalıkların artması

 

-Bazı bölgelerde nüfus artması sonucunda kapasitenin artması ve yaşam koşullarının değişmesi.

 

Küresel Isınmanın Etkileri, sonuçları, zararları nelerdir?

 

-Sıcaklık artıkça kuraklık dahada çok artacak.

 

-Sıcaklık artışı nedeniyle kar ve buz örtüleri alanları ve hacimleri azalmaktadır.

 

-Deniz seviyesindeki yükselmeler nedeniyle, alçak kıyı ovaları ve deltalar sular altında kalacak

 

-Tatlı su kaynaklarıyla tuzlu su kaynakları karışacak

 

-Kıyıların su altında kalması ile verimli toprak kaybı meydana gelecektir.

 

-Okyanus ve denizlerde ısınmayla birlikde su dahada buharlaşacak ve dünya daha rutubetli olacaktır

 

-Rüzgarlardaki devamlılık ve rüzgarlarında daha sert esmesi suyun topraktan daha hızlı bir şekilde buharlaşmasına neden olacak, buda kurak yerlerin daha kurak olmasına neden olacak.

 

-Doğal felaketlere bağlı olarak salgın hastalıklar artacak.

 

-Yağış rejimi değişiklileri görülen yerlerde sel, çığ, kütle hareketleri gibi daha bir çok doğal afetin sayısında ve şiddetinde artışlar meydana gelecek

 

-Sıcak kuşağın kutuplara doğru kayması sonucunda mevcut ekosistemler kendilerini yeni koşulara ayak uydurmak mecburiyetinde kalacak, bir çok canlı türünü yok olmakla karşı karşıya kalacak.

 

-Belli bölgelerde yaşanacak daha sıcak, nemli ve yağışlı iklim koşulları, zararlı mikroorganizmalarının üremesine ve çoğalmasına neden olacaktır.

 

-Sık yaşanacak ekstrem sıcaklıklar (sıcak dalgaları, soğuk baskıları) insanlar ve  bütün canlıların yaşamını olumsuz yönde etkileyecektir.

 

-Mevsimler bazı bölgelerde daha uzun; kış ve gece sıcaklıkları, yaz ve gündüz sıcaklıklarından fazla artma eğiliminde olacaktır.

 

-Kuzey ve güney ülkeleri arasındaki ekonomik uçurum daha derinleşecek, yoksul ülkeler daha da yoksullaşacaktır. Bunun sonucunda doğal kaynaklar fazla kullanılacak ve oluşacak doğal afetler daha çok can ve mal kaybına neden olacaktır.

 

Küresel ısınmanın risk grubunda Ülkemizde bulunmakta olup, etkileri de hissedilmeye başlamıştır. Kuraklık artmaya başlamış, yeraltı suları azalmış, göllerin seviyelerinde düşüşler meydana gelmiş,akarsu debilerinde ise azalmalar olmaya başlamıştır.

 

Aslında soru şu TÜRKİYE küresel ısınmaya ne kadar hazır, tedbirleri alıyor mu ?

 

Er yada geç kapımızı çalacak olan küresel ısınmanın etkilerini en aza indirmek için bilimadamları, kamunun ilgili birimleri ve Sivil toplum örgütleriyle ortak mücadele ve eylem planları hazırlanmalıdır.

 

Maalesef ülkemizde Çevre algısı, çevreye çöp atmamak, ağaç dikmekle sınırlı bir hal almış bulunmaktadır. Çöp toplama ve ağaç dikme törenlerine STK’lar çağrılırken, eylem planlarında, ÇED raporlarında saf dışı bırakılmış.Kısaca biz ne karar verirsek doğru veririz mantığı kamuda işler hale gelmiştir.

Sakin bir kamu kurumunu yada belediye başkanını eleştirme HATASINA DÜŞERSENİZ yaptıkları hataları telafi için hemen sizi HÜKÜMET DÜŞMANI ilan etme mekanizmasını devreye sokarlar. Çevreyle ilgili en büyük tehlike bürokrasinin aldığı kararları kontrol edecek bir mekanizmanın kurulmamış olmasıdır. Samsun ülkemizde hava kirliliğinin en yoğun yaşandığı ve sınır değerlerin aşıldığı yerlerdir.

 

Küresel ısınmanın ve iklim değişikliklerinin en yoğun yaşanacak yerlerden biri olan Karadeniz bölgesi olarak hazırmıyız? Karasal iklim belirtileri başlayan Karadenizde yaşam alanlarımız ve tarım arazilerimizle ilgili hazırlığımız ve eylem planlarımız varmı ?ZANNETMİYORUM..

 

KARADENİZ YEŞİLİ, DENİZİ VE İNSANIYLA GÜZELDİR.

KARADENİZİN YEŞİLİ HİÇ BİTMESİN, YEŞİL HEP YEŞİL KALSIN


Bir dahaki yazım. Günümüz HZ. Ömerlerini aramak.

 

 

 

 

 
Etiketler: KÜRESEL, ISINMAYI, SAKİN, ATLAMA,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
Haber Yazılımı