Yazı Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 09:06
 
Çocuklar Eğitime Artık Çok Uzak!
Gamze Sırmalı KARABULUT
gamze@samsunetikhaber.com
 
 

Covid 19 ile mücadele kapsamında okullar 13 Mart’ta kapanmış ve milyonlarca öğrenci eğitim sisteminin devamı hakkında yapılacak açıklamaları beklemeye başlamıştı.

 

Bir süre uzaktan eğitim ile öğrencilerin eğitim ihtiyacı karşılanmaya çalışıldı sonrasında yapılan açıklama ile 2019-2020 eğitim öğretim yılının fiilen son bulduğu öğrenildi.

 

Eylül ayında açılacağı planlanan okullar koronavirüsle mücadelemizin beklenilen başarıya ulaşmamasıyla birlikte 31 Ağustosta uzaktan eğitimin başlatılma kararı verildi.

 

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayımlanan takvime göre; 21 Eylül'de sona ereceği bildirilen uzaktan eğitim süreci sonrasında okulların açılıp açılmayacağı merak konusu olmuştu.

 

Başkan Erdoğan yaptığı açıklamada, "Eğitim öğretime, salgın şartlarını dikkate alarak yüz yüze ve uzaktan eğitimi birlikte gerçekleştireceğimiz bir sistemle devam edeceğiz. Ailelerin tercihine göre okul öncesi ve 1. sınıf öğrencilerinden başlayarak okulları açacağız." Dedi.

 

Milli Eğitim Bakanı tarafından yapılan açıklama ile 21 Eylül2 de yüzyüze eğitim öğretime sadece zaten açık olan okul öncesi öğrencileri ve yeni okula başlayacak olan 1.sınıf öğrencileri ile başlanacağı bildirildi.

 

İlk hafta sadece 1 gün diğer 2 haftada 2 gün olacak şekilde eğitim alacak çocuklar. Bu 3 haftalık sürecin ardından diğer sınıflarla ilgili karar verilecek.  Verilen bu karar birçok üniversite öğrencisi tarafından tepki ile karşılandı. Sosyal medyada seslerini duyurmaya çalışan üniversite öğrencileri bir an evvel yüzyüze eğitime başlaması gereken kesimin kendileri olduğunu yazdı.

 

Ailelerin penceresinden ise bu süreç karmaşık. Bir çok aile çocuklarının hijyen mesafe kurallarına uyma konusunda sıkıntı yaşayacaklarını düşündükleri için çocuklarının sağlığını düşünerek okulların açılma düşüncesini kaygı verici bulurken, bir kısmı ise yaklaşık 6 aylık evde kalma sürecinde çocukların eğitim sürecinden uzaklaştıklarını ve uzaktan eğitim sürecinden yeterince verim alamadıkları için yüz yüze eğitimin başlamasının daha uygun olduğunu düşündüklerini belirtiyor.

 

Çocuklar eğitimden çok uzaktalar..!

 

Çocuklarımızın anlamlandırmakta güçlük çektiği bir dönemde olduğumuz aşikar. Belki de 100 yılda bir denk gelecek pandemi sürecini bizimle birlikte yaşıyor çocuklar. İlk duyduğunuz andaki halinizi hatırlayın. Ne kadar kaygılandınız? Şimdi ne olacak? Sorusu zihninizi ne kadar meşgul etti. Hatta bir çoğumuzun işlevselliği bozuldu. Bu duruma uyum sağlamanız ne kadar sürdü?

 

İnsan yaşamındaki büyük değişimler, belirsizlikler nasıl yetişkinlerde kaygı yaratıyor ise çocuklarda da tedirginlik hissi uyandırır. Çocukların htiği tedirginlik belirsizlik içeren her konuda, aydınlatılmadığı her durumda artar.

 

Koronavirüsle mücadelede birçok çocuğun çok zorlandığına tanık olduk. Uzun süre evden dışarı çıkamayan, her türlü sosyal ortamından uzak kalmak zorunda olan çocuklar maske takmakta, temas etmeme konusunda, hijyene dikkat etmeleri gerektiği söylendiğinde uyum sağlamakta güçlük çektiler. Yeni normale geçişle nasıl davranacaklarını bilemediler.

 

Birçok çocuk uyum güçlüğü çekti. Diğer yandan sosyal ortamlara tekrardan kavuşan çocuklar okuldan, eğitimden iyiden iyiye uzaklaştılar.

 

Ebeveynler de bunun kontrolünü ne yazık ki kaybettiler. Çalışan anne-babaların çocukları belki kontrol mekanizmasının yokluğundan belki de alıştıkları ev ortamının rehaveti ile  derslerden ve okuldan iyiden iyiye uzaklaştılar.

 

Ne yazık ki online eğitimlerden de verim alamadılar. 10 çocuktan 8 i okulun başlamasını istemediğini söylüyor. 

 

Tabi eğitim penceresinden durum oldukça ciddi. Online eğitimlerin yeterli olduğunu düşünen veli sayısı oldukça az. Çoğunluğunu da özel okullarda okuyan çocukların aileleri oluşturuyor. Gerek okul idaresinin gerekse öğretmenlerin ders yapma, ödev verme, kontrol etme ve öğretmen-ebeveyn işbirliğini daha iyi başardıklarını düşünüyorlar. 

 

Çocuk açısından bakıldığında ise evde televizyon, bilgisayar, telefon karşısında yeterince dikkatini toplayamayan çocuklar okuldaki ciddiyeti sağlayamıyorlar haliyle. Ve herhangi bir başarı ölçüm aracının olmaması da bu ciddiyeti sağlayamıyor olabilir.

 

21 Eylül’de başlayacak yüzyüze eğitim öğretim tercihi velinin tercihine bırakıldı. Aileler kendileri ve çocukları için en iyisini düşünüp ona göre karar vereceği kesin. Okula göndermeye karar veren aileler çocuklarının yeterli derecede korunabileceğinden kaygılı.

 

Çocuklar dışarda başka bir çocuğa dokunabilir sarılabilir, maskeden sıkılıp takmak istemeyebilir. Çocuklara yaş dönemlerine uygun biçimde bilgilendirme yapmanızda fayda var. 2-6 yaş dönemindeki çocuklar kuralları oyunlaştırarak evde yaptığınız küçük oyunlarla hijyen ve mesafe kuralını anlatabilirsiniz.

 

Maskelerini eğlenceli ve daha tercih edilebilir hale getirebilirsiniz. Halen kaygıları geçmeyen çocuklar olabilir. Yeni bir sosyal ortam, aynı sınıf içinde sayıca fazla kişinin bulunduğu düşüncesi kaygısını tetikleyebilir. Çocukların kaygılarını gidermek için konuşmasına ve soru sormasına izin verin. Süreçle ilgili bilmesi gerektiği kadarını anlatın.

 

Online eğitime devam eden öğrenciler için ailelerin dikkat etmesi gereken birkaç nokta var. Çocuklar okul dönemi başlamış gibi uyku saatlerini düzenlemeye erken yatıp erken saatte kalkmaya alışmalılar.

 

Yine okula gider gibi kahvaltılarını yapıp yeterli derecede uyarılmış şekilde televizyon ya da bilgisayar karşısına geçmeli.  Yatarak, uzanarak oturmak yerine mutlaka bir masa ve sandalye karşısında ders dinlemeli ve mutlaka not almalılar. Verilen ödevler aileler tarafından kontrol edilmeli. Ve öğretmenle iletişim halinde olmalılar. Mutlaka kitap okumalarını sağlayın.

 

Lütfen çocuklarınızın bu süreçte okuldan soğumalarına izin vermeyin. Bu pandemi süreci de elbet bitecek, umarım en az hasarla en kısa sürede biter. Ve çocuklarımız bir an evvel yüzyüze eğitime başlarlar.

 
Etiketler: Çocuklar, Eğitime, Artık, Çok, Uzak!,
Yorumlar
Yazarın Diğer Yazıları
12 Ağustos 2020
İstanbul Sözleşmesi Yaşatır
24 Haziran 2020
Sınav Kaygısını Yok Etmek Mi Kontrol Altına Almak Mı?
01 Haziran 2020
CORONAVİÜRS SALGININDA NORMALLEŞEBİLECEK MİYİZ?
15 Nisan 2020
Vatanı Korumak, Çocukları Korumakla Başlar
06 Nisan 2020
Haberdar olmak için ruh sağlığınızdan olmayın!
25 Mart 2020
COVİD-19 VE RUH SAĞLIĞIMIZ
20 Şubat 2020
Sosyal Fobi
13 Ocak 2020
Umut İle Sevda İle...
11 Aralık 2019
Yeme Bozuklukları; Anoreksiya/ bulimia nevroza
19 Kasım 2019
İntihar Çözüm Değildir…
05 Kasım 2019
Disleksi bir zeka geriliği ya da hastalık değildir
17 Ekim 2019
Ebeveyn Olmak
24 Eylül 2019
Üretici Toplum Yapısından Tüketim Çılgınlığına
10 Eylül 2019
Günümüz Dizilerinin Toplum Yaşamına Etkisi
03 Eylül 2019
Anne Babalar Dikkat Okullar Açılıyor!
21 Ağustos 2019
MADDE KULLANIM BOZUKLUĞU
30 Temmuz 2019
KAYIP VE YASLA BAŞA ÇIKMA
08 Temmuz 2019
KANSERLE MÜCADELE
27 Haziran 2019
Günümüzün İletişim Sorunu ‘Önyargı’
13 Haziran 2019
Sınav Kaygısı
30 Mayıs 2019
Affet Bizi Çocuk!
15 Mayıs 2019
Ağladığınızda Nasıl Hissediyorsunuz?
19 Nisan 2019
MUTLULUK SANATI
07 Nisan 2019
AŞK HER ZAMAN BİZİMLE
28 Mart 2019
YANIBAŞIMIZDAKİ NARSİST
22 Mart 2019
ETKİLİ AİLE İLETİŞİMİ
07 Mart 2019
TÜRKİYE'DE KADIN OLMAK
28 Şubat 2019
TEKNOLOJİ BAĞIMLILIĞI
15 Şubat 2019
OBSESİF KOMPULSİF BOZUKLUK (TAKINTI HASTALIĞI)
08 Şubat 2019
ÖFKE ve BAŞETME YOLLARI
16 Ocak 2019
KARNEYE DOĞRU
13 Ocak 2019
Depresyondayız!
07 Ocak 2019
ŞİDDET!
29 Aralık 2018
ÇOCUĞUN CİNSEL İSTİSMARI
26 Aralık 2018
ÇOCUĞA YÖNELİK İSTİSMAR
Haber Yazılımı