Yazı Detayı
19 Temmuz 2019 - Cuma 13:32
 
AKILLI TELEFON ÇOCUKLARI
Onur ERCAN
 
 

Bütün dünyada, uzmanlar iletişim ve bilişim teknolojisinin insana verdiği nerolojik zararlardan sürekli bahsediyor. Buna rağmen bu ciddi tehlikeyi görmezden gelende var bilerek kullanan da var. Gelişmiş toplumlar, bebeklerini ve çocuklarını bu tehlikeden uzak tutarken, bazı insanlarımız musibet başa gelmeden zararına inanmıyor.

 

Dünyanın en zengin adamlarından Bill Gates, kızı Jennifer’a 14 yaşına girmeden telefon kullanmasına müsaade etmemiştir. Türkiye’de bu zararlara inanan, farkındalık sahibi aile sayısı çok çok az.

 

İşte inanmayanların başına gelen muhtemel tehlikelerden kısaca bahsedelim. Türkiye’de akıllı cep telefonu kullanma yaşı artık 1 yaşına kadar indi. Anne bebeğe mama yedirmek için öncelerde bak bak kuş uçuyor derken bebeğin ağzına kaşıkla mamayı veriyordu. Şimdilerde anne, beslenme sırasında bebeğin eline telefon veriyor, bebek telefonla oynarken mamasını çok rahat yiyebiliyor.

 

Telefon, bebeğin her ağlamasında eline verilen bir oyuncak haline dönüşmüş, artık onsuz mama yedirilemiyor, adeta bebek yetiştirmeciliğin en önemli ensturmanı olmuş oluyor. Daha sonra bu durum alışkanlık halini alıyor, telefon anneden daha fazla bebekte kalmaya başlıyor.

 

 Bebek, 2 yaşına geldiğinde bir yıllık tecrübesini artık YouTube’ye taşıyor. Çizgi filmler, müzikler masallar ve diğer eğlenceler. Bir yaş daha büyüdüğünde daha farklı eğlencelere doğru yol alıyor. Daha bebek yaşta gözlerde problemler oluşmaya başladığından, hayata protez gözlüklerle başlamak zorunda kalıyor. Beyine ve diğer nerolojik uzuvlara verdiği zararlar ileri yaşlarda ortaya nasıl çıkacak bakalım.

 

Artık telefon çocuk İçin vazgeçilmez bir eğlence halini alıyor. Günün büyük bir kısmını telefonda geçirmeye başlıyor. Yatarken beraber, kalktığında beraber yatıp kalkılıyor. Artık 4-5 yaşındaki çocuğun bildiğini anne baba bilmiyor. Okul çağında, arkadaş çevresinden aynı tarzda yetişmiş çocuklarla akıllı telefonun maksimum gücünü kullanmaya başlıyorlar. Her türlü oyunlar eğlence aplikasyonlarını birbirleriyle paylaşıyorlar.

 

Anne baba şirinlik olsun diye sosyal medya hesabı açmaya başlıyor. Bu sefer arkadaş çevresi kendi ailesinin ve mahallesinin sınırlarını aşıyor. Bilmediği, tanımadığı çevrenin insanları artık arkadaşı olmaya başlıyor. Bir insanın çevresindeki beş kişinin zevkleri, egoları, davranış tarzı, ortalama yapısı olmaya başlıyor. Artık burada, anne, baba, abi, ablanın kendisine verdiği telkinler hiç bir işe yaramıyor. Çocuk bir başka bir dünyanın insanı oluyor çıkıyor.

 

Google dersen sınırsız bir dünya ve bu dünyanın içinde her türlü zehrin olduğu bir derya.

 

2-3 sınıf olmaya başladığında çok farklı bir özgüven gelişiyor. Öğretmenlerini, ebeveynleri takmamaya başlıyorlar. Çünkü demokrasi, sınırsız özgürlük ve bir takım haklardan haberleri olmaya başlıyor. İnternette girip çıkmaları, izledikleri filmler, çizgi filmlerde bulunan sübliminal mesajlar bilinçaltına yerleşiyor.

 

Öğrenciler; nasıl olsa dövemezler, hakaret edemezler, caydırıcı hükümler yok, sınıfta kalmak da yok düşüncesiyle yaşıyorlar. Tabi bu hadise bütün öğrencilerde olmuyor. Bu tehlikeyi görebilen aileler, geleceklerini teşkil edecek çocuklarını olması gerektiği gibi yetiştiriyor.

 

Akıllı telefonların çocuklar üzerinde bıraktığı etkiyi çok iyi bilen emperyalist üst akıllara özel çalışan sosyologlar, psikologlar, psikiyatriler; bu nesil üzerinde oluşturdukları algılar ve manipülatif eylemlerle yönlendirebiliyorlar.

 

Özellikle sosyal medya üzerinden yapılan bu eylemler belli yaşa gelmiş, değerlerinden, tarihinden, dinden, ahlaktan haberi olmayan kişilerin geldikleri noktaya baktığımızda maalesef içler acısı.

 

Burada bu gençliğe sahip çıkacak bir çalışma olmalı. Buna karşı milli eğitimin, müfredata çok iyi hesap edilmiş dersler koyması ve zorunlu olması kaçınılmaz olmuştur.

 

Bütün dünyası akıllı telefon olan gençliğe, içinde motive edici ödüllü yarışmalar olan değerlerimizi ön plana çıkaran özel aplikasyonlar hazırlanmasının faydaları olabileceğini düşünüyorum. Halk eğitim merkezleri hamile annelere bebek sağlığıyla alakalı eğitimler vermeli. TV kanallarında buna benzer farkındalık programları hazırlanmalı.  

 

Burada ailelere de çok iş düşmektedir. Bebeğin uyuduğu odaya bile telefon konmaması gerekirken, günün büyük bir kısmını oyuncak olarak kullanmasına müsaade etmemeli.

 

İletişim ve bilişim teknolojisi artık dünyayı küçücük bir köy halini aldırdı. İllimünatinin ve mason teşkilatlarının özel yetiştirdikleri starlar her ülkenin gençlerinin hayranlığını kazandılar. Türkiye’de bile 2030’lu yıllarda Madonna başkanlığa aday olsa büyük bir oy alacak şekle geliyor.

 

Sahip çıkamadığımız gençlik bizim gençliğimiz olmayacak. Tarihinden, değerlerinde, geleneklerinden tamamen kopmuş batının her türlü pisliğinin bataklığına saplanmış bir gençlik bizi bekliyor.

 

Sürekli haber kanallarında gasp, hırsızlık, şiddet, tecavüz, uyuşturucu, hap, içki, vs olayları gün gün artıyor. 

 

Her geçen zaman kötüye giden ve geleceğimizi teşkil edecek bu gençlerimize, yarın geç olmadan, gelin hep beraber sahip çıkalım.

 

Diğer türlü onlar için hazırlanmış tuzaklar hem ailemizin hem toplumuzun hem de vatanımızı elden gitmesine sebep olacak.

 
Etiketler: AKILLI, TELEFON, ÇOCUKLARI,
Yorumlar
Haber Yazılımı