Haber Detayı
23 Mayıs 2019 - Perşembe 11:05
 
Yeni Parti, Samsun'da 18 ismi radarına aldı!
İptal edilmesi nedeniyle 23 Haziranda yapılacak olan İstanbul seçimlerinin ardından kamuoyuna kuruluşunun açıklanması beklenen yeni partinin Samsun'da ilk etapta 18 AK Partili önemli ismin kendilerine katılmasını hedefledikleri öne sürülüyor.
SİYASET Haberi
Yeni Parti, Samsun'da 18 ismi radarına aldı!

Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ve eski bakan Ali Babacan'ın öncülüğünde AK Parti küskünlerinden oluşanların yeni bir parti çalışması olduğu biliniyor. Yaygın basında partinin kuruluşuyla birlikte mevcut 50 milletvekilinin yeni partiye transfer olacağı dile getiriliyor. Alt yapı çalışmalarının tamamlanma aşamasında olduğu ileri sürülen yeni partinin iptal edilen İstanbul seçimlerinin 23 Haziran'da tekrar yapılmasının ardından yeni partinin açılışının kamuoyuna açıklanacağı kaydediliyor.

 

Yeni parti'nin kuruluşunun kamuoyuna açıklanmasıyla birlikte Samsun'da ilk etapta 18 önemli siyasetçiyi yeni parti saflarına katmak için çalışma yapıldığı iddia  ediliyor. Yeni kurulacak partinin Samsun yapılanmasını AK Parti'den uzaklaştırılan Gençlik ve Spor eski Bakanı Suat Kılıç ile bir dönem AK Parti Samsun İl Başkanlığı yapmasının ardından AK Parti tarafından farklı makamlara aday adayı olmasına rağmen hiçbir makama aday gösterilmeyen Abdullah Gül'e yakınlığıyla bilinen Adem Güney'in organize ettiği kaydediliyor.

 

Yeni Parti'nin AK Parti Samsun eski İl Başkanlığı görevinde bulunan Adem Güney'in yanı sıra Ali Akyüz, Osman Çetinkaya ve Cumhur İttifakı ruhuna aykırı eylemlerde bulunduğu gerekçesiyle yerel seçimlerden kısa süre önce AK Parti'den uzaklaştırılan Hakan Karaduman'ın yeni parti saflarına çekme planı içerisinde olunduğu vurgulanıyor. Bu isimlerin yanı sıra 17/25 olayları ardından AK Parti Canik İlçe Başkanlığı görevinden istifa ettirilmesi üzerine il başkanlığı, belediye başkanlığı ve milletvekilliği makamlarına her seçimde aday adayı olan ancak hiç bir başvurusunda aday yapılmayan Yılmaz Hocaoğlu'nun da yeni partiye geçecek isimler arasında olduğu kaydediliyor.

 

Yeni Parti'nin Samsun'da 3 dönem kuralına takılması nedeniyle tekrar belediye başkan adayı gösterilmeyen, Canik eski Belediye Başkanı Osman Genç, Çarşamba eski Belediye Başkanı Hüseyin Dündar'ı saflarına katmayı planladığının altı çiziliyor. 3 dönem kuralının yanı sıra bir dönem belediye başkanlığı yapmalarına rağmen son yerel seçimlerde tekrar aday gösterilmeyen Atakum eski Belediye Başkanı İshak Taşçı ile Terme eski Belediye Başkanı Şenol Kul'unda yeni partiye geçecek muhtemel isimler arasında olduğunun altı çiziliyor. Bu isimlerin yanı sıra aday gösterilmelerine rağmen seçim kazanamayan İlkadım eski Belediye Başkanı Erdoğan Tok ile Atakum Belediye Başkan adayı Zihni Şahin'inde yeni partiye geçebileceği üzerinde duruluyor. AK Parti'nin aday gösterilmesine rağmen seçim kazanamayan isimleri bir daha aday yapmadığı biliniyor.

 

Yeni Parti'nin Gençlik ve Spor eski Bakanı Suat Kılıç'ın Samsun yapılanmasında aktif rol oynadığı kaydediliyor. Suat Kılıç ile ilişkilerinin oldukça iyi olduğu bilinen AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş'ın da yeni partiye Suat Kılıç'ın yönlendirmesiyle geçebileceği iddia ediliyor. Fuat Köktaş'ın yanı sıra Has Parti'den AK Parti'ye geçen ve kısa bir dönem Sağlık Bakanlığı yapan AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Demircan'ın da yeni partiye katılacak isimler arasında olacağı vurgulanıyor. Samsun'da AK Parti'ye transfer olan Has Parti kadrolarının son dönemde parti içi muhalefet yapmaya başlamalarının bunun emaresi olduğunun altı çiziliyor.

 

Suat Kılıç'ın öncüğünde mevcut milletvekilleri Fuat Köktaş ile Ahmet Demircan'ın yanı sıra AK Parti eski Samsun Milletvekilleri Ahmet Yeni, Mehmet Kurt, Hasan Basri Kurt, Mustafa Çakır'ında yeni partide siyaset yapacakları öne sürülüyor. Samsun'da ilk etapta AK Parti'den 18 önemli ismi kendi saflarına katmayı planladığı kaydedilen yeni partinin bu isimleri kendi saflarında siyaset yapmaya ikna etmeleri durumunda AK Parti'de kopuşun hızla sürerek AK Parti'nin dağılışını beraberinde getireceği tezi üzerinde durulduğu söyleniyor.

 

 

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Yeni, Parti,, Samsun'da, 18, ismi, radarına, aldı!,
Yorumlar
Haber Yazılımı