Haber Detayı
13 Nisan 2021 - Salı 10:46
 
Türkiye’nin İlk Çift Kaplamalı Sinbiyotik Takviyesi Samsun TEKNOPARK’ta Üretildi
Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Duygu Dalğın ve Prof. Dr. Yücel Meral, Samsun OMÜ TEKNOPARK bünyesinde kurdukları PROFARGE AŞ.adlı AR-GE şirketinde gerçekleştirdikleri çalışmaların, sektöre yansıyan ilk ürünü, Türkiye’de veteriner sahada ilk kez çift kaplama teknolojisiyle geliştirilen bir probiyotik-prebiyotik takviyesi olan Synbiocure©oldu.
GÜNDEM Haberi
Türkiye’nin İlk Çift Kaplamalı Sinbiyotik Takviyesi Samsun TEKNOPARK’ta Üretildi

Probiyotik ürünler bilindiği gibi başta bağışıklık sistemi, sindirim sistemi, olmak üzere pek çok metabolik faaliyeti düzenleyen yararlı bakterilerdir. Fakat her bakteri probiyotik özellikte olmadığı gibi, kalın barsağa kadar canlı kalması sağlanamayan bir probiyotik debeklenilen etkiyi gösteremez.

 

Probiyotik bakteriler hem oksijene karşı, hem de asit-baz, sıcak-soğuk gibi etkilere karşı son derece duyarlı olup, bu etkenlere karşı korunmadığı takdirde hem raf ömrü kısalacak, hem de kalın barsağa ulaşan canlı bakteri sayısı oldukça az olacaktır. Bu durumda beklenen olumlu etkiler de elde edilemeyecektir.

 

Synbiocure©, bu noktada uzun laboratuar araştırmalar sonucunda çift kaplama teknolojisi ile hazırlanmış, dolayısıyla barsağa kadar tüm bakterilerin canlı halde ulaşarak, optimum etkinlik göstermesi sağlanmıştır. Ayrıca ürüne sinbiyotik özelliğini kazandıran prebiyotik takviyesi de, patentli bir inulin takviyesi olup, hem kolesterol düzeyi, hem de kalsiyum metabolizması açısından oldukça etkindir.

 

Ek olarak, böbrek yetmezliği hastalarında fosforun bağlanması ve üremik toksinlerin oluşumunun engellenmesinde, karaciğer hastalıklarında toksin oluşumu ve emilimini azaltarak, B ve D vitamin sentezinde, barsakta serotonin ve dopamin üretimini sağlayarak agressif ve psikolojik rahatsızlıklarda, LDL oluşumunu azaltarak obezitenin tedavisinde veya oluşumunun engellenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile aşılama sonrası daha yüksek bir antikor pikinin oluşmasında, kanlı ishal, kedi-köpek gençlik hastalığı, FIP vb. Viral hastalıklarda, otoimmun hastalıklarda, diyabetik hastalarda, deri ve alopesik hastalıklarda ve deri sağlığının korunmasında oldukça etkindir.

 

Synbiocure © sadece Türkiye’de değil başta Avrupa olmak üzere, Orta Doğu ülkelerinden de oldukça fazla talep aldığını belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yücel Meral gerekli izin ve sertifikasyonların yapıldıktan sonra yakında yurt dışı taleplerini de en kısa zamanda karşılamayı hedeflediklerini söyledi.

 

Geliştirdikleri ürünün hikayesini anlatan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Veteriner Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Duygu Dalğın ve Prof. Dr. Yücel Meral;

 

“Synbiocure©’ün geçmişi 2016 yılına dayanmaktadır. O yıllarda ileri derecede böbrek yetmezliği olan 18 yaşındaki kedim için, hemodiyalizden daha ucuz ve daha kullanışlı bir yöntem ile onun geride kalan hayatının daha konforlu olmasını nasıl sağlayabileceğimizi düşündük. Prof. Dr. Duygu Dalğın hocamla birlikte probiyotikler ile “enterik diyaliz” dediğimiz bağırsakta böbrekler için zararlı üremik toksinlerin üretimine neden olan bakterileri nasıl yok edebiliriz diye çalışmalara başladık. Synbiocure©’ün içeriğini oluşturacak bakterilerin kompozisyonunu oluşturduğumuz sıralarda kedim vefat etti. Aynı dertten muzdarip kedi ve köpeklerde bu soruna çözüm bulabilmek için çalışmalarımıza devam ettik. Ve sonunda bugünkü Synbiocure©’ün büyük büyük babasını prototip olarak üretmeyi başardık.

 

Bir gün bir hasta sahibimiz, üre değeri çok fazla olan böbrek yetmezlikli kedisini kliniğimize getirdi. Biz de Synbiocure©’ün büyük büyük babasını hasta sahibinden izin alarak son bir ihtimal diye kullandık. Hasta sahibine de durumun çok kötü olduğunu ve çok da ümitlenmemesi gerektiğini uygun bir dille söyledik. Birkaç gün sonra hasta sahibi bizim ölecek dediğimiz kediyle gelince durumunu sorduk. Hasta sahibi yemek yemeğe başladığını söyledi. Biz de hasta sahibine “ölüm iyiliğidir o” deyip, durduk yere ümit vermek istemedik. Bu olayın üzerinden 2-3 gün sonra yine bizim ölecek dediğimiz kedi geldi. Durumunu sorduk. Hasta sahibi “hocam siz ölecek dediniz ama bu ölmüyor, çoğalıyor. Çiftleşmek istiyor” deyince biz de kan alıp değerlerine baktık. Gözlerimize inanamadık.  Kedinin bütün değerleri normale yakına dönmüştü. Elbette kronik böbrek yetmezliğini iyileştirecek bir yöntem dünyada mevcut değil. Bu kedimiz akut hasta idi, fakat daha sonraki kronik hastalarımızda da hayatın nihayetine kadar olan sürecin konforlu şartlarda idame edildiğini müşahade ettik.

 

Bu olaydan sonra bu konudaki çalışmalarımıza daha bir dört elle sarılmaya başladık. İlk olarak bu konuyla ilgili ileri araştırmalar yapması için, bir doktora öğrencimize bu konuda bir doktora tezi verdik. Synbiocure©’ün büyük büyük babası bildiğimiz kapsüllerin içerisinde bulunan formülasyondan oluşuyordu. Haliyle kedilere kapsül yutturmak oldukça zor olduğu için bu probiyotik bakterileri mikrokapsülleme (microencapsulation-mantolama) yöntemi ile milimetrenin milyonda biri büyüklüğünde kapsüllerin içine koymayı düşündük ve çift mantolama yöntemi kullanarak Synbiocure©’ün önce babasını, daha sonra ürüne farklı endikasyon özellikleri de kazandırarak bugünkü Synbiocure© adını verdiğimiz ürünü elde ettik.  Öğretim üyesi olduğumuz için Synbiocure©’ü ticari bir şekilde üretip satamazdık. Bu amaçla Ondokuz Mayıs Üniversitesi bünyesinde bulunan Samsun Teknoparkta ProfargeAŞ.adındaki şirketimizi kurduk. Daha sonra Yeniçağ Veteriner Ecza deposundan tanıdığımız Veteriner Hekim Mehmet Dökmeci de ürünün üretim ve dağıtımını yaparak ürünü bugünkü haliyle tüm Türkiye’de Veteriner Kliniklerinin kullanımına sundu.

 

Synbiocure© Türkiyede evcil hayvanlarda kullanılan çift mantolama teknolojisi kullanılmış ilk ve tek Veteriner Sinbiyotiktir. Üretim aşamasından barsaklara gidinceye kadarki süreçte probiyotik bakterilerin canlı kalması çok önemlidir. İşte Synbiocure©’de 4 ayrı kritik kontrol noktasında bu canlılık muayeneleri ayrı ayrı yapılmaktadır. Synbiocure©’deki patentli çift mantolama teknolojisi bu canlılığı sağlamaktadır. Bu çift mantolama yöntemi ile hem kediler için yutturulması zor olan büyük kapsüllerden kurtulduk, hem de probiyotik bakterilerimizi daha iyi korumaya aldık. Gerek insan gerekse de hayvan sağlığında probiyotik üründe bakterinin canlılığı oldukça önemli bir konudur. Bu yüzden kendimiz için de olsa, evimizdeki dostlarımız için de olsa bir probiyotik ürün kullanırken bu ürünlerin mikrokapsüllenmiş olup olmadığı sorgulanmalıdır.

 

Synbiocure© bu uzun doğuş hikayesine ilk başta bir böbrek yetmezliği ürünü olarak başlasa da, üretimi noktasına gelinceye kadar çok farklı endikasyonlar kazandı. İçeriğine probiyotik bakterilerin yiyeceği olan prebiyotik dediğimiz patentli bir inülin koyuldu. Bu sayede barsak florasında ve Synbiocure©’de bulunan bakterilerin daha aktif olması sağlandı. Ayrıca kalp sağlığı da göz önüne alınarak ürüne karnitin ve taurin ilave edildi. Kedi ve köpeklerin zevkle tüketebilmeleri için de ürüne çok kaliteli bir aroma ilave edildi. Bu haliyle Synbiocure© köpek ve kedilerde adi mide-barsak bozukluklarında, böbrek yetmezliği hastalarında fosforun bağlanması ve üremik tosinlerin oluşumunun engellenmesinde, karaciğer hastalıklarında toksin oluşumu ve emilimini azaltarak, B ve D vitamin sentezinde, barsaktaserotonin ve dopamin üretimini sağlayarak agressiv ve psikolojik rahatsızlıklarda, LDL oluşumunu azaltarak obezitenin tedavisinde veya oluşumunun engellenmesinde, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ile aşılama sonrası daha yüksek bir antikor pikinin oluşmasında, kanlı ishal, kedi-köpek gençlik hastalığı, FIP vb.viral hastalıklarda, otoimmun hastalıklarda, diyabetik hastalarda, deri ve alopesik hastalıklarda ve deri sağlığının korunmasında tek başına ya da konvansiyonel tedaviye ilave olarak kullanılabilmektedir.

 

Gerek insanda gerekse de hayvanlarda probiyotik ürün kullanımı son zamanlarda çok yaygınlaşmıştır. Günümüzde insanlarda Down sendromu, Multiple sclerosis (MS) gibi tedavisi mümkün olmayan hastalıklarda probiyotik ürünler kullanılmakta ve oldukça yüz güldüren sonuçlar elde edilmektedir. Ancak doğru probiyotik ürünü kullanmak ve kullandırmak çok önemlidir. Satışları piyasada oldukça fazla olan bu ürünlerin ne kadarının ve hangilerinin gerçekten bir probiyotik ürün olduğunun tüketici tarafından bilinmesi, sahte ve hiçbir özelliği olmayan ürünlerden tüketicinin uzak durması gerekmektedir. Bu da bilinçli bir tüketici olmakla mümkündür. Prebiyotikler, Probiyotikler ve Postbiyotiklerin kullanımı ile ilgili ortamda çok fazla bilgi kirliliği bulunmaktadır. Tüketicilerin bu gibi ürünleri kullanırlarken ürünün arkasında bulunan firmanın ve ürünün ambalajının ne kadar fiyakalı olduğuna bakmaksızın, bu gibi ürünlerin arkasında bulunan AR-GE, içeriğinde bulunan bakterilerinin menşei, üretim ve dolum tesisleri ile ürünün içerdiği sertifikalar, ürünün sahteliği açısından mutlaka araştırılmalıdır. Söz konusu sağlıksa bu kadar bir araştırma mutlaka yapılmalıdır.

 

Synbiocure© sadece ülkemizde değil başta Avrupa olmak üzere, Orta Doğu ülkelerinden de oldukça fazla talep almaktadır. Gerekli izin ve sertifikasyonları yapıldıktan sonra yakında yurt dışı taleplerini de en kısa zamanda karşılamayı hedeflemekteyiz. Biz Duygu hocamla birlikte sadece evimizdeki dostlarımıza yardımcı olmakla kalmayıp, üniversitedeki bilgilerin ürüne dönüştürülmesi ve bu şekilde ülkemize katma değerli bir ürün kazandırmaktan dolayı çok mutluyuz” dedi.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Türkiye’nin, İlk, Çift, Kaplamalı, Sinbiyotik, Takviyesi, Samsun, TEKNOPARK’ta, Üretildi,
Yorumlar
Haber Yazılımı