Haber Detayı
12 Şubat 2020 - Çarşamba 09:56
 
Samsun Etik Haber'in gündeme getirdiği altın madenini İYİ Parti'li Bedri Yaşar meclise taşıyacak
Samsun Etik Haber'in kamuoyuna duyurduğu Canik İlçesi'ndeki Çamalan Köyü'nde siyanürle altın aranacağı haberi sonrası İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar konuyu TBMM taşıyacağını belirterek, "Canik İlçemizde 2. bir Kaz Dağı vakasının yaşanmasına asla müsaade etmeyiz" dedi.
SİYASET Haberi
Samsun Etik Haber'in gündeme getirdiği altın madenini İYİ Parti'li Bedri Yaşar meclise taşıyacak

Samsun Etik Haber gazetecilik başarısı sergilemeye devam ediyor. 16 Nisan 2019 Pazartesi günü "Terme'de kurulamayan santral Çarşamba'ya kuruluyor" başlığıyla yaptığı haber ile Çarşamba'ya kurulan santrali kamuoyuna duyurmuş ve Türkiye'de santral gündem olmuştu. Yapılan haber üzerine konu CHP Samsun Milletvekilleri ile Samsun Bağımsız Milletvekili Erhan Usta tarafından meclise taşınmıştı. Santral ile ilgili Samsun'da davalar açılmış ve davaların bir kısmı santral aleyhine sonuçlanırken, bir kısmı da halen devam ettiği biliniyor.

 

Çarşamba'daki kurulmaya çalışılan santralin ardından yine Samsun Etik haber gazetecilik başarısı göstererek 6 yıl önce ruhsatları alınan ve kamuoyundan gizlenen siyanürle altın madeni işletileceğini 4 Şubat 2020 Salı günü "Fındıklık alanda siyanürle altın arayacaklar!" başlığıyla kamuoyuna duyurdu. 2014 yılında ruhsatları alınan madenin bu zamana kadar kamuoyundan gizlendiği Samsun Etik Haber'in ruhsatları ortaya çıkarması üzerine anlaşıldı. Ormanlık alan ve fındık bahçelerinin bulunduğu alanda arama işlemleri yapacak olan firmanın binlerce ton patlayıcı ve siyanür kullanacağı ortaya çıktı.

 

Samsun'da kurulma çalışmaları süren altın madeniyle ilgili İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, konuyu TBMM'de soru önergesi vererek gündeme getireceğini belirterek, "Yeraltı ve yerüstü kaynaklarımızı en iyisi şekilde değerlendirerek ekonomiye kazandırmamız gerekiyor. Bu konuda hepimiz hemfikiriz. Fakat ormanlık arazi ve Karadeniz insanımızın tek geçim kaynağı noktasına gelen fındık bahçelerinin olduğu alanda binlerce ton patlayıcı kullanılarak siyanürle altın aranmasına kimse göz yummamızı beklemesin" dedi.

 

Canik İlçe'sinde 2. bir Kaz Dağı vakasının yaşanmasına asla izin vermeyeceklerini vurgulayan Yaşar, "Bir ağacın yetişmesi için onlarca yıl gerekmekte. Altın arayacağız diyerek onbinlerce ağacımızın kesilmesini ve siyanür kullanılarak bölge halkının sağlığıyla oynanmasına müsaade edemeyiz. O bölgedeki halkımızın tek geçim kaynağının tarım olduğu biliniyor. Siyanürün hem insan sağlığı hem de tarım arazileri üzerindeki ölümcül etkileri bilinmekte. Bu konuyu TBMM taşıyacağız ve Samsun Milletvekili olarak bize oy veren halkımızın sağlığı için elimizden gelen gayreti sergilemeye çalışacağız" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, İYİ Parti, Bedri Yaşar, Canık, Fındık, Altın, Kaz Dağları, Çarşamba, Santral
Yorumlar
Haber Yazılımı