Haber Detayı
08 Nisan 2021 - Perşembe 19:35
 
Sağlam, ‘Tekkeköy’de Mera Varlığı Yetersiz’
Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, ‘Tekkeköy’ün mera varlığının çok az olması nedeniyle, İlçemizde yem bitkileri yetiştiriciliğinin artırılması ile kaba yem açığı giderilmeye çalışılmalıdır’ dedi.
SAMSUN Haberi
Sağlam, ‘Tekkeköy’de Mera Varlığı Yetersiz’

Tekkeköy İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünce İlçede bulunan çiftçilere toplam 1.200 kg Silajlık Mısır Tohumluğu 450 dekar alanda ekilmek üzere 75 Bakanlık Destekli olarak dağıtıldı.

 

Programa Samsun İl Tarım ve Orman Müdürü İbrahim Sağlam, Tekkeköy Kaymakamı Hayrettin Çiftçi, Tekkeköy Belediye Başkan Yardımcısı Aydın Karmil, Tekkeköy Milliyetçi Hareket Partisi İlçe Başkanı Köksal Kısa, Tekkeköy Cumhuriyet Halk Parti İlçe Başkanı Nihat Yurt ve İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Murat Erdoğan tarafından Silajlık Mısır tohumluğu teslim edildi. Tekkeköy İlçesinde toplam 1.200 kg Silajlık Mısır Tohumluğu 450 dekar alanda ekilmek üzere 75 Bakanlık Destekli olarak çiftçilere dağıtıldı.

 

Samsun İl Tarım ve Orman Müdürümüz İbrahim Sağlam konuşmasında; Samsun’da toplam 397 bin büyükbaş, 260 bin küçükbaş hayvan varlığı bulunduğunu ve 1.250.000 ton kaba yem ihtiyacı olduğunu bildirdi. Mevcut 600 bin dekar alanda Yem Bitkileri yetiştiriciliği yapıldığını, 160 bin dekar mera alanlarından 500 bin ton kaliteli kaba yem elde edildiğini ve kaba yem açığının tarla bitkileri hasadından arta kalan sap–samanlardan, otlatılabilen orman ve fındık alanlarından karşılandığını söyledi.

 

Sağlam, “Bakanlık olarak 2020 yılında 10.086 çiftçimize 260 bin dekar alanda yem bitkileri yetiştiriciliği yapıldığı için 18,5 Milyon destekleme ödemesi yapılmıştır. Ancak 600 bin dekar ekilişimiz olmasına karşın çiftçilerimiz tarafından beyan edilen 260 bin dekar yem bitkisi ekilişine destek verilebildiğini, mülkiyet ve veraset problemlerinden dolayı birçok arazileri Çiftçi Kayıt Sistemine işleyemediğimizden dolayı desteklemelerden faydalanamadı. İl ve İlçe Müdürlüğümüz çalışanlarımızdan çiftçilerin arazilerini Çiftçi Kayıt Sistemine kayıt ettirmesi için gerekli özeni ve bilgilendirmeleri yapmalı.

 

Tekkeköy İlçemiz özelinde ise; 23.363 adet büyükbaş hayvan, 24.384 adet küçükbaş hayvan varlığı ve 92.300 ton kaba yeme ihtiyaç duyulmakta. İlçenin 47.239 dekar yem bitkisi ekilişi ve 3.417 dekar mera alanları ile tarla bitkileri hasadından arta kalan sap–samanlardan, otlatılabilen orman ve fındık alanlarından karşılandığını ancak üretimin yetersiz.

 

2020 yılında Tekkeköy İlçemize 500 dekar yem bitkisi ekilişi için 1.350 kg. silajlık mısır, yonca ve korunga tohumluğu hibe edildiğini, bu yıl ise 1.150 dekar yem bitkisi ekilişi için 3.850 kg. yem bitkisi tohumu hibe edilecek.

 

Tekkeköy’ün mera varlığının çok az olması nedeniyle, İlçemizde yem bitkileri yetiştiriciliğinin artırılması ile kaba yem açığı giderilmeye çalışılmalıdır. Özellikle Çeltik, Buğday, Arpa ve Fiğ ekiliş alanlarında (yaklaşık 30.000 dekar) 1.nci ve 2.nci ürün yem bitkileri yetiştiriciliği yapılmalıdır. Ayrıca Tekkeköy’ün 61.620 dekar olan fındık ve ceviz bahçelerinin en iyi şekilde değerlendirilmesi, sıra aralarına çok yıllık mera karışım bitkileri ekimi ile kaba yem üretimi yapılabilir veya küçükbaş hayvanlarımızın buralarda otlatılması sağlatılabilir ise kaba yem ihtiyacı giderilebilir.

 

Bakanlığımız Bitkisel Üretim Genel Müdürlüğümüzce programa alınan Mera Islah ve Amenajman projesi kapsamında çayır mera ve yem bitkileri üretiminin artırılması ve meralarda ki aşırı otlatma baskısının önlenmesi amacıyla İlimizde Silajlık Mısır, Yonca, Yem Bezelyesi, Korunga ve İtalyan Çimi tohumlukları tedarik edilerek üreticilerimize 75 destekli olarak hibe edilecektir.

 

Samsun’da hayvancılık potansiyelinin çok yüksek olduğu gibi, özellikle süt sığırcılığına önem verilmesi gerekmekte, bu anlamda Bakanlığımıza Samsunda Jersey ırkı süt sığırı yetiştiriciliğinin geliştirilmesi için Proje sunuldu, projenin detayları hakkında bilgilendirmelerde bulundu ve dağıtımı yapılan tohumlukların hayırlı ve bol bereketli kazançlar elde edilmesini temenni ediyoruz” dedi. 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Sağlam,, ‘Tekkeköy’de, Mera, Varlığı, Yetersiz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı