Haber Detayı
22 Kasım 2021 - Pazartesi 21:16
 
Özkefeli ve Gündüz Terör Propagandası Yapmak Suçundan Yargılanacaklar
Deniz Gezmiş'in ölüm yıl dönümü olan 6 Mayıs'ta yapmış olduğu paylaşımları nedeniyle haklarında sosyal medya üzerinden silahlı terör örgütü propagandası yapmak suçlaması ile A.D.D Samsun Şube Başkanı Işık Özkefeli ve Birleşik Kamu İş Sendikası Samsun Temsilcisi Onur Gündüz’e açılan dava ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanlığı olarak İlkadım Çiftlik Süleymaniye geçidinde bir basın açıklaması yapıldı.
SİYASET Haberi
Özkefeli ve Gündüz Terör Propagandası Yapmak Suçundan Yargılanacaklar

Yapılan basın açıklamasında Cumhuriyet Halk Partisi Samsun İl Başkanı Fatih Türkel;

“Deniz Gezmiş ve arkadaşları cunta hükümeti tarafından idam edileli 49 yıl olmuş. 49 yıl içerisinde binlerce anma programı düzenlenmiş o günden bugüne belgeseller çekilmiş, hala yayında olan kitaplar yazılmış, hala yayınlanan filmler çekilmiş ve hala gösterimdedir.

 

49 yıldır üç Fidan binlerce kez her 6 Mayıs'ta sosyal medya hesaplarından binlerce kişi 3 fidanı anmaktadır.

 

Onur Gündüz ve Işık Özkefeli yine Deniz Gezmiş'in ölüm yıldönümünde sosyal medya aracılığı ile 3 Fidanı anmış arkadaşlarımıza terör propagandası yapmaktan dava açılmıştır.

 

Kahrolsun emperyalizm yaşasın tam bağımsız Türkiye diyenleri anmak suç değildir terör propagandası yapmak hiç değildir. Eğer terör propagandası yapanlar aranıyor ise eski PKK yöneticisi Osman Öcalan'ı devletin televizyona çıkarılanlara bakılmalıdır. Eğer terör örgütü propagandası yapanlar aranıyor ise Abdullah Öcalan'ın mektubunu Anadolu ajansı aracılığıyla servis edenlere bakılmalıdır.

 

Arkadaşlarımızın duruşundan Atatürkçülüğünden yurtseverliklerinden şüphemiz yoktur. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak arkadaşlarımızın sonuna kadar yanındayız ve bu davanın takipçisiyiz.

 

İfade özgürlüğü kapsamında değerlendirilmesi gereken açıklamaların terör örgütü propagandası yapmak ile ilişkilendirilmesi şehrimiz ve ülkemiz demokrasisi açısından da bir utanç vesilesidir” dedi. 

 

Ardından konuşan ADD Samsun Şube Başkanı Dr. Işık Özkefeli;

“Atatürkçülüğün en temel ilkesi Tam bağımsızlık ve Milli egemenliktir. 12 Mart askeri darbesi döneminde, askeri mahkeme kararı doğrultusunda, vesayet altındaki bir meclisin, üç sizden üç bizden hukuksuzluğu ile onayladığı Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının katledilmelerinin yıldönümü münasebetiyle yaptığım paylaşımlarımın tamamı tam bağımsızlık ve emperyalizmle mücadele bağlamında olduğu incelenirse görülecektir.

 

Deniz Gezmiş ve arkadaşları 12 Mart askeri cunta döneminin vesayeti ve emrindeki bir askeri mahkemenin aldığı kararla işledikleri fiillerle orantısız ve adil olmayan bir şekilde cezalandırılmıştır.

 

Ben de bu noktada cezayı belirleyenlerin bile içine sinmeyen bu askeri mahkeme kararını T.C Anayasasından aldığım ifade özgürlüğü hakkıma dayanarak eleştiriyor, kınıyor ve reddediyorum.

 

Hiçbir paylaşımımda hiçbir örgütün adı, hiçbir örgütün amblemi, işaretleri, renkleri veya bunu ima eden, herhangi bir şey bulunmamaktadır. Kaldı ki, atılı suçun maddi öğesini oluşturan “herhangi bir örgütün şiddet ve tehdit içeren yöntemleri tarafımdan meşru gösterilmesi” olgusu da gerçekleşmemiştir.

 

Tüm paylaşımlarım Atatürkçülük ve bu düşüncenin esası olan tam bağımsızlık ve antiemperyalist duruş çerçevesinde, bu duruşu o dönemde mücadeleleri yapmış gençler adınadır. Mustafa Kemal Atatürk'ün ideallerini devam ettirme amacı içinde olan birini anmanın suç olarak görülmesi oldukça vahimdir.

 

HER ŞEYE RAĞMEN HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNE İNANIYORUM
Diğer bir husus ise 2016 yılından beri başkanlığını yürüttüğüm ADD Samsun Şubesinin adının dayanaksız bir suçlama ile kirletilmek istenmesine ve terör ile yan yana gösterilmesine duyduğum üzüntüdür.

 

Artık anlaşılmalı ki toplumsal sözleşmenin tarafı olan halkın vicdanında Denizlerin adil yargılanmadığına karar verilmiş̧ ve verilen haksız ceza bozularak halk nezdinde çoktan beraat etmişlerdir.

 

Kendi hür irademe sahip olduğumdan beri onurla taşıdığım tek düşünsel kimliğim ATATÜRKÇÜLÜK, tek fevkaladeliğim TÜRKLÜK ve tek önderimin ‘’bağımsızlık benim karakterimdir’’ diyen Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bu paylaşımlarda suç oluşturan, utanmamı gerektiren, temsil ettiğim kitleyi zor duruma düşürecek her hangi bir unsur bulunmamaktadır ve bu nedenle de hala sosyal medya araçlarımda silinmemiş ve durmaktadır.

 

Atatürkçü olmak, ancak Atatürk kadar cesur ve inançlı olmakla mümkündür. Tabii ki bunun da bir bedeli olmalıdır. Şimdi bir şekli ile bu bedeli ödemekten gurur duyuyorum. Sosyal medya hesabımdan yaptığım paylaşımlarım benim özgün ve şahsi görüşümü yansıtmaktadır; kaldı ki Atatürkçülerin ve Atatürkçü Düşünce Derneği'nin şerefli mücadelesi; hukuk, demokrasi ve Atatürk ilkeleriyle sınırlıdır. Bunun dışında hiçbir alan, saha ve zeminde ne özünü Kemalizm’den alan mücadelemizin ne de derneğimizin adının herhangi bir terör örgütü ile birlikte anılması ihtimalen bile olsa söz konusu değildir.

 

Bu paylaşımlardan terör örgütü propagandası çıkartanlar bilmelidirler ki 19 Mayıs 1989 yılında kurulan derneğimiz teröre en fazla kurban veren sivil toplum örgütüdür. Kurucu Başkanlarımızdan Prof. Dr Muammer Aksoy, Doç. Dr. Bahriye Üçok bu yolda hain terör saldırıları sonucunda katledilmişlerdir.

 

Bu suçlamayı kesinlikle reddediyorum. Ben anayasada belirtilen düşünce ve ifade özgürlüğü kapsamında kanaatlerimi özgürce açıkladım ve bu benim hakkımdır. Yaşadığım sürece Anayasal haklarımdan vazgeçmeyeceğim” diye belirtti.

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Özkefeli, ve, Gündüz, Terör, Propagandası, Yapmak, Suçundan, Yargılanacaklar,
Yorumlar
Haber Yazılımı