Haber Detayı
16 Kasım 2021 - Salı 20:13
 
OMÜ Sağlık Çalışanları İsyan Etti
Samsun’da OMÜ sağlık çalışanları, haklarının verilmediği gerekçesiyle Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası ve Türk İş Konfedarasyonu’nu protesto etti.
GÜNDEM Haberi
OMÜ Sağlık Çalışanları İsyan Etti

Samsun’da OMÜ sağlık çalışanları, Türkiye Sağlık İşçileri Sendikası ve Türk İş Konfedarasyonu’nun masada 20 yıllık sözleşme ile kazandıkları hakların, bazı maddelerinin içeriğinin değiştirildiğini iddia ederek kendilerini mağdur eden sendika ve sendikacıları protesto etti. Sağlık çalışanları adına basın açıklamasını okuyan Veri Giriş Personeli İbrahim Üslü;

 

“Burada toplanan bizler Temizlik işçileriyiz,  Teknik Bakım elemanlarıyız, Hasta Bakıcılarız, Güvenlik Görevlileriyiz,  Sekreterleriz,  Veri Giriş Personelleriyiz, Acil Tıp Teknisyenleriyiz, Anestezi Teknisyenleriyiz, Laboratuvar Teknisyenleriyiz, Ameliyathane Teknisyenleriyiz, Röntgen Teknisyenleriyiz, Eczacılarız, Fizyoterapistleriz,  Hemşireleriz yani doktorlar hariç hastanenin her yerinde bizler varız. Biz sağlık emekçileriyiz.

 

Bugün burada 19 Mayıs Üniversitesi sağlık işçileri olarak bizleri masada savunmak yerine haklarımızı veren Türkiye Sağlık İşçileri Sendikasını ve bağlı olduğu Türk İş Konfederasyonunu protesto etmek için toplandık. Bizler geç olsa da anladık bilmeden işveren sendikasına üye olmuşuz bunu da maalesef sözleşme imzalandıktan sonra anladık.

 

Masada 20 yıllık sözleşme ile kazanılan hakları, bazı maddelerin içeriğini değiştirerek ve işveren yanlısı olarak biz sağlık işçilerini mağdur eden sendika ve sendikacıları kınıyoruz.

 

Bizleri açlık sınırında maaş almaya mahkum eden sendika yöneticileri sizler ne kadar maaş alıyorsunuz açıklar mısınız? Bizim aidatlarımızla maaş alıyorsunuz. İşçinin alın teri kurumadan hakkını verin diyen bir Peygamberimiz varken siz sendika olarak alın terimizi çaldınız. Soruyoruz sizlerin aidatlarımızla aldığınız maaşlarınız helal mi?

 

Masada işçilere sorma danışma gereği dahi duymadan kazanılmış haklarımızı karşılığında hiçbir hak almadan veren sendikacılara soruyoruz. Sizlerin çoluk çocuğu yok mu? Sizlerin vicdanı yok mu? Sizlerde Allah korkusu da mı yok? Bizleri açlık sınırında maaş almaya mahkum ettiniz. Bizleri kazanılmış haklarımızı vererek ne yapmaktı amacınız biz anlayamadık siz anlatırmısınız. Sizleri bu hatalarınızı telafi ederek işçinin yanında olduğunuzu göstermeye davet ediyoruz.

 

Bu sendikanın genel merkez yöneticileri kendi şubelerine bağlı iş yerlerince 50 TL aidat alırken OMÜ de bizleri mağdur ettikleri halde her ay bizden en düşüğü 108 TL olan aidatları almaya devam ediyorlar. Bu nasıl bir zihniyettir bu nasıl bir düşüncedir kamu oyunun taktirlerine bırakıyoruz.

 

Tüm kamu kurumlarında hatta belli başlı bazı üniversite hastanelerinde uygulanan kamu çerçeve protokolünden biz ÖMÜ sağlık çalışanları sendikanın ilgisizliği sebebiyle yararlanamadık. Kamu çerçeve protokolünün biz OMÜ işçilerine de uygulanması en temel hakkımızdır. Biz sağlık çalışanları olarak açlık sınırında maaş almak istemiyoruz. Kamu çerçeve protokolü Sayın Çalışma Sosyal Güvenlik Bakanımız Vedat Bilgin’in açıklamaları doğrultusunda bizlere de uygulanmalıdır. Değerli basınımız ve siyasilerimizden özellikle kamu çerçeve protokolünün en kısa zamanda bizlere de uygulanması konusunda destek bekliyoruz.

Biz sendikadan ümidimizi kestik. Onlar bizlerin hakkını savunmadılar. Sözleşme öncesi yüksek vaatler vererek bizleri üye yapan 4500 TL altında maaşa imza atmayız diyen sendika Sözleşme sonrası ortada yok ve haber alınamıyor. Masada haklarımız verildi. Biz OMÜ Sağlık çalışanları olarak değerli basınımızın ve siyasilerimizin desteğini istiyoruz. Bizleri pandemi dönemi boyunca alkışlayarak destekleyen değerli basınımızı, siyasilerimizi ve tüm halkımızı haklı davamızda yanımızda görmek istiyoruz. Bu OMÜ Sağlık Çalışanları ne diyor bunların derdi ne bir araştırın sizlerden rica ediyoruz.

 

Bizler kazanılmış hak olan sözleşmedeki maddelerin nasıl masada verildiğine şahit olduk. Bu nasıl bir sendika bu nasıl bir anlayış inanamıyoruz. Türk İş gibi büyük bir sendikanın kolu olan Sağlık İş Sendikası yöneticileri sizlere sesleniyoruz. Neredesiniz aylardır. Nereye kaçtınız saklandığınız yerden çıkın bu işçilere hesap verin. Bizleri açlık sınırında maaşa mahkum ettiniz. Kaçacak yeriniz yok OMÜ sağlık işçileri bunun hesabını bugün sordu. Ve devamı gelecek gerekirse Ankara’ya sendikaya geleceğiz.

 

Ayrıca bilinmesini isteriz ki bu eylem OMÜ Sağlık İşçilerinin hak aramak için bağımsız yaptığı bir protestodur. Bu eylemden hiç bir sendika ve sivil toplum örgütü kendine pay çıkartmasın. Bugün burada yapılan sağlık işçilerinin haklı tepkisi ve sessiz çığlığıdır.

 

İşçilerin masada kazanılmış haklarını verilmesine sebep olan Sendikanın Genel Başkanı Hakan Toy ve yönetim kurulunu istifaya davet ediyoruz. Bizleri mağdur eden sendikacıları istifaya davet ediyoruz. Basın açıklamasına başlamadan önce getirdiğimiz siyah çelenkleri Sağlık İş Sendikası Samsun Şube Başkanlığına ve bu olanlara göz yuman Türk İş konfederasyonu adına Türk İŞ il Temsilciliğinin önüne bırakarak tepkimizi orada da gösterdik. Eğer sorunlarımızın çözümünde sendika olarak katkı sağlarsanız bugün burada yaptığımızın tersini yapar sizleri alkışlarız ve teşekkür ederiz. Yeter ki biz sağlık işçilerinin yanında oluno zaman sizi başımızın üstünde de taşırız.

 

Bizlerin Cumhur Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ dan da bir talebimiz var. Tüm Üniversite Hastanesinde çalışan Sağlık işçileri maaşlarını döner sermayeden alıyor. Döner sermayelerin durumu belli birçok üniversite zor durumda buda doğal olarak bizleri etkiliyor. Tüm kamu kurumlarına artık işçi alımları İŞKUR aracılığı ile yapılıyor.  İŞKUR aracılığı ile işe alınan işçilerin maaşları genel bütçeden ödendiği için döner sermayelere yük getirmiyor. Talebimiz üniversitelerde çalışan tüm işçilerin maaşlarının genel bütçeden ödenmesidir. Bu sorunun en etkin ve tek çözümü bu olacaktır. Sayın Cumhur Başkanımızdan bu sorunu kökünden çözerek açlık sınırında çalışan biz üniversite sağlık çalışanlarına sahip çıkmasını bekliyoruz. Bizlere destek vereceklerine inanıyoruz.

 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Samsun, OMÜ, Sağlık, Türk İş, Sendika, İbrahim Üslü, 19 Mayıs
Yorumlar
Haber Yazılımı