Haber Detayı
24 Mart 2021 - Çarşamba 16:29
 
Murzioğlu’ndan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması
Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, pandemi döneminde istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan biri olan kısa çalışma ödeneğinin normal çalışma düzenine geçinceye kadar sürdürülmesi gerektiğini söyledi.
EKONOMİ Haberi
Murzioğlu’ndan Kısa Çalışma Ödeneği Açıklaması

Tüm dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle iş dünyasının, oldukça zor bir dönemeçten geçtiğini ifade eden Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (STSO) Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, “Neredeyse son bir yılımızı pandemi koşulları çerçevesinde yönetmek durumunda kaldık. Zor günler maalesef devam ediyor.  Getirilen kısıtlamalar maalesef ticari ortamı olumsuz ölçüde etkiliyor.  Üyelerimizin büyük bir çoğunluğu günlerce işletmelerini kapatmak zorunda kaldı, bir kısmı faaliyetlerine kısıtladı. Hayatımıza ilişkin duyduğumuz haklı kaygı ve endişe çerçevesinde pek çok şeyden vazgeçmek ertelemek durumundayız. Zira koronavirüsün mutant varyantları bilinmezliği ve endişelerimizi artırıyor” dedi.

 

YAŞAMSAL DESTEKLERİN DEVAMLILIĞI BÜYÜK ÖNEM ARZ EDİYOR
Açıklamasında, pandemi döneminde istihdamı korumak adına atılan en önemli adımlardan birisinin kısa çalışma ödeneği olduğunu ifade eden Başkan Murzioğlu, “Pandemiyle birlikte pek çok alanda önlemler devreye alınarak mücadeleye devam ediyoruz. Alınan her önlem, kısıtlamaekonomik anlamda firmalarımızın sürdürülebilirliğini olumsuz etkiliyor. Firmalarımıza destek olmakadına gelen talep ve beklentileri ilk günden bu yana ilgili yerlere iletmeye devam ediyoruz. Bu çerçevede ortayakonulan çözümler bir nebze olsun işletmelerimize nefes aldırmaya destek oluyor.Şüphesiz bu desteklerden en önde geleni kısa çalışma ödeneği olmuştu. Ancak, kısa çalışmaödeneğinin Mart ayı sonunda bitirilecek olması, zaten zor durumda olan işletmelerimizin yükünüartıracaktır. Özellikle risk haritası göz önüne alındığında, yüksek riskli illerde belli sektörlerinhizmet vermesi halen sınırlı. Aylardır kepenkleri kapalı işyerleri var. Bu yüzden kısa çalışma ödeneği gibiyaşamsal desteklerin devamlılığı büyük önem arz ediyor. Hükümetimizden beklentimiz, firmalarımızın normal çalışma düzenine geçinceye kadar kısa çalışma ödeneğinin sürdürülmesi yönünde. Devletimizin güçlü elini işletmelerimizin üzerinde tutması, gücümüze güç katacaktır” diye konuştu. 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: Murzioğlu’ndan, Kısa, Çalışma, Ödeneği, Açıklaması,
Yorumlar
Haber Yazılımı