Haber Detayı
24 Kasım 2020 - Salı 07:26
 
Kiraz, 'Bu şartlarda esnafın sokağa dökülmemesi kaçınılmaz'
Samsun Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (SESOB) Başkanvekili Savaş Kiraz, pandemi sürecinde kısıtlamaya uğrayan tek kesimin küçük esnaf olduğunu belirterek, ‘Bu şartlarda esnafın sokağa dökülmemesi kaçınılmaz olacaktır’ dedi.
EKONOMİ Haberi
Kiraz, 'Bu şartlarda esnafın sokağa dökülmemesi kaçınılmaz'

Esnafın pandemi sürecinden öncede durumunun iyi olmadığını ve kullandığı krediler ile işletmesini ayakta tutmaya çalıştığına vurgu yapan SESOB Başkanvekili Kiraz, "Pandemi ile esnaf daha büyük  sıkıntının içerisine düştü. Pandemi sürecinde en büyük sıkıntıyı çeken esnaf camiasıdır. Büyük şirketlerde bir sıkıntı yok. Sıkıntıyı çeken küçük esnafın özellikle kuaförü, lokantacısı, kahvehanecisi, servisçisidir. Devlet geliyor '3 ay kapatacaksın' diyor. Bu insanlar, ev almış, araba almış, kızını veya oğlunu evlendirmiş, borç yükünün altına girmiş. Esnaf kendi rızasıyla kapatmıyor devlet 'kapat' diyor ve kapatıyorlar" dedi.

 

Esnafın kepenk kapatarak koronanın son bulacağı düşüncesinin nasıl bir mantık olduğunu anlamadıklarını belirten Kiraz, "Sokaklar maskesiz insan akını ile dolmakta. Küçük esnafı kapatınca çözüm bulmuş mu olunuyor? Kuaförü akşam 8 'de kapatıyorlar. Akşam saat 8'den sonra kuaföre kaç müşteri gelir ki? 8'den sonra bir veya iki müşteri ancak gelir. Böyle mi yeneceğiz bu koronayı? Uçaklarda tıklım tıklım yolculuk yapılıyor, bunlar gözardı edilirken küçük esnaf göze batıyor. Böyle giderse esnafın sokağa dökülmesi kaçınılmaz olacaktır" diye belirtti.

 

Uzmanların 14 gün karantina uygulanmasını tavsiye ettiğine vurgu yapan Kiraz, "Bu ülkede zaten 9 gün bayram tatilleri yapılmıyor mu? 14 gün sokağa çıkma yasağı uygulayalım ve korona ile tam anlamıyla mücadele edelim. 9 gün zaten bayram tatillerinde kamu kurumları kapatılmıyor mu? 14 gün korona ile mücadele kapsamında nasıl 2 ay esnafı kapatıyorsak, kamu kurumlarını da kapatalım ve korona ile sağlıklı mücadele edelim. 14 gün tüm ülkeyi izole edelim ve en azın 6 ay salgının hızını azaltalım. Bu süreçte aşı çalışmalarında son aşamaya gelinmiş olur. Bu mücadele sadece esnafa sınırlama getirerek başarılı olamaz. Madem esnafı kapatıyorsun o zaman onlarca kalemde alınan dolaylı vergileri de almayacaksın. Bu şartlarda işyeri yönetilebiliyorsa kısıtlama kararı alanlara verelim anahtarları gelsinler kendileri yönetsinler" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Kiraz,, 'Bu, şartlarda, esnafın, sokağa, dökülmemesi, kaçınılmaz',
Yorumlar
Haber Yazılımı