Haber Detayı
20 Kasım 2020 - Cuma 09:18
 
Güler, 'Esnafı Korana Değil Ekonomik Çıkmaz Öldürecek'
Korana tedbirleri kapsamında kısıtlamaların tekrar hayata geçirilmeye başlaması Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (SESOB) Başkanı Hacı Eyüb Güler’i adeta isyan ettirdi.
EKONOMİ Haberi
Güler, 'Esnafı Korana Değil Ekonomik Çıkmaz Öldürecek'

Esnafın işlerinin çok kötü durumda olduğunu belirten Hacı Eyüp Güler, "Tedbirler hep esnafa getiriliyor, bizlere yükleniliyor. Biz tamamen bittik. Virüse faydalı olacaksa hiç açmayalım. Bu işin kamu kuruluşları, sanayicileri başka yerleri yok mu ? Biz mi üretiyoruz bu koronayı? Koronavirüs sadece lokantada veya kahvede mi çıkıyor? Bu kararlara karşı değiliz. Bu salgın can götürüyor. Tamam hep beraber kurtulalım. Ama esnaf borç haç içinde işimizi götürmeye çalışıyoruz. Kendimizden vazgeçtik, işçilerimiz ne olacak?” dedi.

 

Özellikle lokanta ve restoranlar kapanırken kirasını ve çalışan işçisinin maaşını nasıl ödeyeceğini soran Güler, "Zorda kalan esnaf mecburen işçi çıkartmak zorunda kalacak. Nisan ayında kısıtlama kapsamında iş yerleri kapanırken vergi, Bağ Kur ve SSK borçları da ötelendi. Ayrıca devlet kamu bankaları aracılığıyla esnafa 25 Bin TL'lik destek kredileri verdi. Şimdi ötelenen borçların ve alınan kredilerin ödemeleri geldi. Fakat esnaf tekrardan kısıtlama kapsamında kepenk kapatıyor. İş yapamayan esnaf hangi borcunu hangi parayla ödeyecek?" diye sordu.

 

Meclisten yeni bir yapılandırma paketi çıktığını ama yapılandırmaların nasıl ödeneceğini soran Güler, "Esnaf kefalet kooperatifleri kredi vaadeleri 5 yıldan 10 yıla, kredi miktarları ise 200 bin TL'den de 400 Bin TL'ye çıkartıldığı taktirde bu çıkmazdan kurtulabiliriz. Aksi taktirde küçük esnafı korona değil ekonomik çıkmaz öldürecek. Esnaf için acilen bir çalışma yapılmaması durumunda yarın çok geç olacak" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Güler,, 'Esnafı, Korana, Değil, Ekonomik, Çıkmaz, Öldürecek',
Yorumlar
Haber Yazılımı