Haber Detayı
19 Eylül 2019 - Perşembe 10:05
 
Çetenin ölüm listesindeki işadamına 2. silahlı saldırı
Samsun'da faaliyet gösterdiği ve 5 kişiyi ölüm listesine aldığı iddia edilen bir çete yapılanması olduğu ileri sürülürken, 5 kişilik ölüm listesinde olduğu söylenen işadamı Kemal Fıstıkcıoğlu 2. kez silahlı saldırıya uğradı.
ASAYİŞ Haberi
Çetenin ölüm listesindeki işadamına 2. silahlı saldırı

Samsun'un İlkadım ilçesi Kazımkarabekir Mahallesi'nde 6 gün önce meydana gelen olayda, edinilen bilgiye göre, oto kiralama işi yapan Kemal Fıstıkcıoğlu, iş yerinin önünde silahlı saldırıya uğrayarak bacağından yaralandı. Silahlı saldırıyı düzenleyen şahıs ise kaçmıştı. Yapılan saldırıyla ilgili Fıstıkcıoğlu saldırının kendisinde haraç isteyen çetenin azmettirdiğini Samsun Özel Haber isimli internet sitesine açıkladı. Olaydan 5 gün sonra Samsun Cinayet Masası polisleri C.G. (23) gözaltına aldı ve C.G., suçunu itiraf etmesi üzerine tutuklandı.

 

Samsun'da faaliyet gösterdiği ileri sürülen çete yapılanmasıyla ilgili hatırlanacağı gibi basında şu bilgiler yer almıştı:

 

SAMSUNSPOR TARAFTARI KULLANILIYOR İDDİASI!
Samsun'da son yıllarda Samsunspor taraftar dernekleri üzerinden örgütlenerek eleman temin ettikleri ileri sürülen bir çetenin olduğu ileri sürülmekte. Çetenin yönetici kadrosunda dernek başkanı, muhtar, avukatlar, siyasilerin olduğu ve çetenin Gürcistan bağlantılı olduğu iddia ediliyor. Yasadışı faaliyet yürüttüğü öne sürülen yapılanmanın adam yaralama, haraç alma, belediyelerde ihalelere fesat karıştırma, Samsunspor taraftarı üzerinde şehirde korku ve paniğe sebep olma, adam kaldırmaya teşebbüs, mala zarar verme, gasp teşebbüsü, uyuşturucu, silah, içki, kumar ve sigara gibi kaçakçılık faaliyeti yürüttüğü ileri sürülmekte.

 

 İSMAİL BATUR'A SİLAHLI SALDIRI!
Samsun'da devlet hastanesinde sözleşmeli olarak çalışan İsmail Batur isimli vatandaşın 12 Haziran 2017 Pazartesi günü Atakum ilçesi Yenimahalle'de pompalı tüfekle bacağından yaralanır. İlk olarak resmi kayıtlara Batur'un şikayetiyle çete hakkında soruşturma başlatılır. Batur bacağından yaralanması üzerine vurulması için azmettirici olan isimler olarak muhtar ve dernek başkanıhakkında şikayetçi olur ve  dava devam etmektedir.

 

KEMAL FISTIKCIOĞLU'NDAN 50 BİN TL HARAÇ İSTENDİĞİ İDDİASI!
Batur olayının ardından Samsun Kazım Karabekir Mahallesinde emlak işiyle ilgilenen işadamı Kemal Fıstıkcıoğlu, çetenin Samsunspor'a yardım adı altında 50 bin TL haraç istendiği iddiasıyla emniyet güçlerinden yardım ister. Fıstıkcıoğlu'nun emniyet güçlerine sığınması üzerine, çetenin kendisine iki kez suikast girişiminde bulunduğu öne sürülür. Ardından çete adına avukatlar iki avukat işadamı Kemal Fıstıkcıoğlu'nun ofisine giderek, kendisine, "Bizim Gürcistan'da 17 kaçağımız, cezaevinde 20 tane baktığımız adamımız var" diyerek gözdağı vermeye çalışıldığı ve kendisinden istenen 50 bin TL haracı vermesi yönünde gözdağı verilmek istendiği kaydedilir. Fıstıkcıoğlu ofisinde yapılan bu görüşmeyi kayıt altına alır ve görüşmenin ardından kendisini tehdit ettiklerini gerekçe göstererek avukatlar hakkında ilgili mercilere suç duyurusunda bulunur. İşadamı Fıstıkcıoğlu'nun bu hamlesi üzerine çetenin 06 Mart 2018 Kemal Fıstıkcıoğlu'nun ailesiyle ikamet ettiği adrese iki şahıs silahlı baskın düzenler ve Kemal Fıstıkcıoğlu'nun en büyük oğlu Kemal Can Fıstıkcıoğlu ailesini korumak için silahla karşılık vermesi üzerine çıkan çatışmada olay yerine saldırganları getirdiği belirtilen taksi şoförü hafif şekilde yaralanır. Sonrasında ise saldırganların yaya olarak olay yerinden uzaklaştığı polis kayıtlarına girer.

 

 SİTEDE HAKİM VE SAVCILAR İKAMET EDİYOR!
İşadamı Fıstıkcıoğlu'nun silahlı baskına uğradığı siteye olay tarihinden 6 ay önce taşındığı öğrenildi. Tehdit edildiği için ailesinin can güvenliğinden endişe etmesi üzerinde yapmış olduğu araştırma sonucu Samsun'un en güvenlikli sitesi olduğunu öğrendiği siteye taşınır. Sitede güvenlik vardır ve site sakinleri arasında Samsun Adliyesi'nde görev yapan hakim ve savcılar vardır. Buna rağmen Fıstıkcıoğlu saldırıya uğramaktan kurtulamaz. Üst üste yaptığı şikayetlere rağmen çeteye karşı gerekli önlemlerin alınmamasından dert yanar.

 

 DERNEK BAŞKANI: "5 KİŞİ ÖLÜM LİSTEMİZDE"
İşadamı Fıstıkcıoğlu'nun susmaması, kendisi ve ailesine yapılan saldırı üzerine devletin ilgili birimlerine suç duyurularında bulunması ve kendisine ait sosyal medya hesaplarında çeteyi deşifre eden paylaşımlarda bulunması üzerine kendisiyle Samsun'da bir derneğin başkanlığını yapan bir isim irtibata geçtiği iddia edilir. Dernek Başkanı, Fıstıkçıoğlu'na, "Gazeteci Yunus Ayaz, TÜRKAV Başkanı İlkay Erkan, İsmal Batur, Kemal Fıstıkcıoğlu ve avukat A.C.'nin ölüm emri verildi" denilerek tehdit ettiği öne sürülür.

 

GAZETECİ AYAZ TUTUKLANIR!
Samsun'da bir dönem haftalık gazete çıkaran, ardından ise Samsun Adalet ve Adalet Samsun isimli internet sitelerini yöneten gazeteci Yunus Ayaz, hakaret suçlarından Samsun Mahkemeleri tarafından cezaya çarptırılarak tutuklanır. Tutuklandığında cezaevi yönetimine içeride hasımları olduğunu belirterek, can güvenliğinin sağlanmasını ister. Hangi koğuşta kalacağı kesinleştiğinde, koğuşta kalanlar arasında kendisini ölüm listesine aldığı iddia edilen çete ile bağlantılı isimlerin aynı koğuşta olduğunu ve bunu gardiyanlara iletmesine rağmen, kendisini koğuşa koydukları iddia edilir.

 

 AYAZ'A SALDIRIYORLAR!
Yunus Ayaz, koğuşa konulur konulmaz iki kişi tarafından saldırıya uğrar ve 10 dakika içerisinde gardiyanlar tarafından koğuştan alınarak cezaevi revirine kaldırılır. Bunun üzerine Ayaz, avukatı aracılığıyla kendisine saldıran isimler ve hasımları olduğu uyarısına rağmen kendisini koğuşa koyduğunu ileri sürdüğü gardiyan hakkında Samsun Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunur.

 

 İLKAY ERKAN KALDIRILMAYA ÇALIŞILIYOR!
Gazeteci Ayaz'a cezaevinde yapılan saldırının basına yansımasının hemen ardından 20 Haziran 2018 günü dönemin TÜRKAV Samsun Şube Başkan Yardımcısı İlkay Erkan MHP seçim aracıyla kaldırılmaya çalışıldığı öne sürülür. Gelin bu iddiayı İlkay Erkan'ın avukatı öncülüğünde Gazi Polis Merkezi'ne verdiği ifadeden okuyalım: 20.06.2018 günü bir arkadaşım ile Çiftlik Caddesi'ndeki Simit Center'da çay içerken sosyal paylaşım sitesinden tanıdığım Kahraman S. isimli şahıs yanıma geldi. Kulağıma, "5 dakika içerisinde buradan çıkacağız. Yoksa seni perişan ederim" dedi. Yanına Ceyhun A. isimli bir şahıs geldi. Bana, "Kalkıyoruz hesabı öde" dedi. Hesabı ödedim. Kahraman S. koluma sıkı şekilde girdi. Çiftlik Caddesi'nden Cumhuriyet Caddesi eski Adliye Binası'na doğru gittik. Bu istikamette beni siyah Mercedes araca beni zorla bindirdiler. Araçta MHP yöneticisi Ersu M. vardı. Ersu M. üzerimi arattı. Telefonumu almaya kalktılar.  Ben vermek istemedim. Ersu M. göğsüme vurarak, "Ananı avradını s.., mübadil pi." dedi. Kahraman ise yüzüme ve elime vurdu. Ben ise eşimi aramak istedim. Eşimin beni merak edeceğini belirtmeme rağmen eşime aratmadılar. Araçta bana silah gösterdiler. Silahı göstererek bana, "Ananı avradını si.." dendi. Bu sırada araçtaki Kahraman S.'nin telefonu çaldı ve telefondaki İlkadım MHP yöneticisi İkram E.'di. Kahraman S. telefonda emaneti aldıklarını ve gül bahçesine doğru ilerlediklerini belirtti. Araçta bana Ersu M. ve Kahraman S., "Sen neden FETÖ ve Uyuşturucu haberleri yaptırıyorsun. Ülkeyi sen mi kurtaracaksın yav..." dediler. Araç 30 ila 40 km hızla Cumhuriyet Meydanı'ndan Atakum istikametine ilerlerken trafik polislerinin olduğu noktada aracın kapısını açarak araçtan atladım ve o esnada tşörtümü yırttılar. Trafik polislerine polis çağırın şikayetçiyim dedim. Şahıslar araçtan inerek yanıma geldiler. Ben trafik polislerine "Araçta silah var arayın" dedim. Onlarda polislere "bu seçim aracı" dediler ve aracı Ziraat Bankası'nın yanındaki seçim koordinasyon Merkezi'ne Ceyhun bırakmak için araç ile olay yerinden ayrıldı. Polislerin bu şahısların üzerinde arama yaptıkları hakkında bir bilgim yok. Ersu M. kulağıma "Biz aynısını Vezirköprü'de de yaptık ve boşuna şikayetçi olma birşey çıkmaz" dedi. O esnada Kahraman S. yanıma gelerek benden zorla aldıkları telefonu geri verdi. Söz konusu şahıslardan şikayetçiyim....

 

SIRADA AVUKAT MI VAR?
Öldürüleceği öne sürülen İsmail Batur, işadamı Kemal Fıstıkcıoğlu, gazeteci Yunus Ayaz, TÜRKAV eski yöneticisi İlkay Erkan değişik tarihlerde çeteyle bağlantılı olduğu iddia edilen isimler tarafından saldırıya maruz kaldıklarını yargı organlarına suç duyurusunda bulunarak belirtiler. Ölüm listesinde olduğu öne sürülen Samsun Barosu'na bağlı avukat A.C'nin bu zamana kadar her hangi bir saldırıya maruz kaldığı görülmedi. Bu durum çete olduğu iddia edilen kişilerin bundan sonraki hedeflerinin avukat A.C. olabileceği yorumlarının yapılmasına neden oldu.

 

BERAT GONCA'YA YAPILAN SALDIRININ DA AYNI ÇETENİN İŞİ OLDUĞU İDDİASI
Bu arada geçtiğimiz aylarda gazeteci Berat Gonca'ya bir kafeteryada kurulan pusunun da arkasında aynı çetenin olduğu öne sürülüyor. Berat Gonca'ya yapılan saldırının nedeninin, Gonca'nın özel mekanlarda düzenlenen kumar partileriyle uyuşturucunun finanse edildiği haberi nedeniyle çete yapılanmasının kumar ayağını oluşturan yapının gerçekleştirildiği iddia ediliyor. Berat Gonca, 2 Mayıs 2019 tarihinde "Uyuşturucu sevkiyatının parası kumardan iddiası" başlığıyla kaleme aldığı haber ile kumar, uyuşturucu ve tefeci bağlantısını gözler önüne sermişti. Gonca'ya yapılan saldırının da yönetici kadrosu Gürcistan'da olan çetenin Canik bölgesinde kumar ayağını yürüten uzantısı tarafından yapıldığı ileri sürülüyor.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Samsun, Kemal Fısfıkcıoğlu, Yunus Ayaz, TÜRKAV, İlkay Erkan, İsmal Batur, Çete, Avukat, Gürcistan, Kumar, Uyuşturucu
Yorumlar
Haber Yazılımı