Haber Detayı
09 Kasım 2020 - Pazartesi 12:50
 
Çeke, 'Baronlar değil maşalar yakalanıyor'
Emekli askerlerin bir araya gelerek Ankara Merkezli kurdukları Yıldız Derneği 58 ilde örgütlenirken, dernek, ülkeyi saran uyuşturucu terörüne karşı savaş açtı.
ASAYİŞ Haberi
Çeke, 'Baronlar değil maşalar yakalanıyor'

Jandarma İstihbaratta görev yaptıktan sonra ayrılan ve emekli askerlerle bir araya gelerek merkezi Ankara'da olan, 58 ilde örgütlenmesini tamamlayan Yıldız Derneği Başkanı Celal Çeke, uyuşturucunun ülkede geldiği durumun korkunç boyutta olduğunu belirterek, "Devletimizin yanında her türlü faaliyette yer almaya kendisini adamış üyelerin bir araya gelerek kurduğu bir derneğiniz. Hiç bir siyasi yapıya bağlı bir dernek değiliz" dedi.

 

 

2017 yılında kurulan derneğin Karadeniz'de örgütlenme içerisine girdiğini kaydeden Çeke, "Güneydoğu illerinde örgütlenmemizi tamamladık. Marmara Bölgesi'nde neredeyse bütün illerde örgütlenmemizi tamamlamış durumdayız. Önümüzdeki süreçte Karadeniz'deki tüm illerimizde il teşkilatlarımızı kurmayı amaçlıyoruz. Türkiye'nin son dönemde en önemli sorunlarının başında uyuşturucu terörünün geldiğini görmekteyiz. Dernek olarak terör, uyuşturucu ve her türlü kaçakçılık faaliyeti hakkında elimize ulaşan istihbaratı bilgiyi devlet kurumlarıyla paylaşarak, terör ve kaçakçılık faaliyetlerine karşı devletimize yardımcı olmaya çalışmaktayız" diye konuştu.

 

Uyuşturucu ve kaçakçılık faaliyetlerine karşı yapılan mücadelenin yeterli olmadığını düşündüklerini kaydeden Çeke, "Ülke genelinde yapılan uyuşturucu ve silah kaçakçılığı gibi faaliyetlere karşı operasyonlarda yakalananların maşa olarak isimlendirilebilecek suçlular olduğu görülmekte. Operasyonların baron olarak nitelendirilen isimlere yapılmadığı görülmekte" diye kaydetti.

 

Cezaevlerinin adeta suç örgütleri için eleman temin merkezlerine döndüğünü savunan Çeke, "İnsanları cezalarını çekmek için toplandıkları cezaevleri suç örgütleri için kolay eleman temin merkezleri haine dönmüş durumda. İnsanlar kaçakçılık faaliyetlerinin içerisine ya eğitimsizlikten ya da imkânsızlıklar nedeniyle bulaşmakta. Cezaevlerinde yatan suçluların çoğunluğunun,  uyuşturucudan yattığı bilinmekte.  Bu şekilde ıslah olmaları mümkün değil. Eğitim kampüslerinin oluşturulmasından yanayız. Oluşturulacak kampüslerle insanlara eğitim ve meslek öğretilmeli ve sosyalleşmeleri sağlanmalı. Meslek sahibi olan hiç bir insan yasadışı işlerle uğraşmak istemez" şeklinde konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Çeke,, 'Baronlar, değil, maşalar, yakalanıyor',
Yorumlar
Haber Yazılımı