Haber Detayı
14 Ekim 2018 - Pazar 10:58
 
BİR BABA HAMLET SAMSUN’DA
İki perde boyunca kahkaha ve temponun hiç azalmadığı “Bir Baba Hamlet” 24 Ekim 2018 tarihinde saat 20.30’da Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezinde sahnede olacaklar.
KÜLTÜR Haberi
BİR BABA HAMLET SAMSUN’DA

Oyunun biletleri Biletix, Violet Cafe, Düşevi Sanat Merkezi ve 0 531 268 04 86 telefondan bilgi alabilirler.

Şevket Çoruh ve Murat Akkoyunlu muhteşem bir performansla, Tiyatro seyircisinin büyük ilgi gösterdiği “Bir Baba Hamlet”, dünya literatürünün en önemli oyunlarından biri olan “Hamlet”i alışılmadık bir yorumla sahneye taşıyor. Yönetmenliğini Emrah Eren’in üstlendiği  “Bir Baba Hamlet”, Sebastian Seidel’in, komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten’in usta işi çevirisi ve Baba Sahne’nin babacan yorumuyla bu toprakların tiyatro geleneğine göz kırpıyor. Zaman zaman seyircilerin de oyuna dahil olduğu oyunda, oyuncular bir karakterden bir karaktere geçerken, dekor da onlarla birlikte sürekli değişiyor.

Baba Sahne’nin kendi prodüksiyonu “Bir Baba Hamlet”te; Oturun yanımıza. Size bir rezillik anlatacağız. Ama öyle böyle değil. Hazır olun.   Kalaslarından dekor, heveslerinden oyun yapmak üzere yola çıkmış iki cüretkar oyuncu, gözlerine Shakespeare'in başyapıtı Hamlet'i kestirmiş. Cesur olduklarını söylememize gerek var mı? Keşke her şey perde arkasında kalsaydı fakat asıl hikaye burada başlıyor. Seyircinin karşısına geçerek Hamlet’i oynamaya çalışan bu ikiliden biri, Shakespeare uzmanı gibi davranan yarım porsiyon aktör; diğeri de şarkı söyleme hevesiyle dilinden müzikal kelimesini eksik etmeyen bir şaşkın...

Beş asır devirmiş, tarihte kim bilir kaç kişinin derisinin altına işlemiş, ruhunu beslemiş Hamlet’i kalbinize gömün. Eli yüzü düzgün, başı sonu belli, dört başı mamur, babalar gibi bir temsili de aklınızdan bile geçirmeyin. Çünkü tüm bu safsatadan ortaya sadece "Bir Baba Hamlet" çıkıyor.

Önce Sebastian Seidel'in komik olanın tadını çıkaran özgün metni, Yücel Erten'in usta işi çevirisi ile topraklarımıza davet edildi. Sonra Baba Sahne'nin babacan yorumuyla ağız tadımıza layık hale gelip "Bir Baba Hamlet"e dönüştü. Finalinde ise Şevket Çoruh ile Murat Akkoyunlu’nun damakta kalan oyunculuğu ve Emrah Eren yönetmenliğiyle sahneye taşındı.

Oyunu Yazan: Sebastian Seidel, Çeviren: Yücel Erten, Yöneten: Emrah Eren, Oynayanlar: Şevket Çoruh, Murat Akkoyunlu,

Bir Baba Hamlet, Yılın üç ödüllü oyunu!  Afife jale Ödülleri, Yılın En Başarılı Yönetmeni: Emrah Eren

Yılın En Başarılı Erkek Oyuncusu: Murat Akkoyunlu,  Haldun Dormen Özel Ödülü: Baba Hamlet oyunu

 

 

Kaynak: () - HABER MERKEZİ Editör:
Etiketler: BİR, BABA, HAMLET, SAMSUN’DA,
Yorumlar
Haber Yazılımı