Haber Detayı
16 Kasım 2020 - Pazartesi 10:11
 
Aydın, ‘Ötelenen Borçlar 2021 Sonuna Kadar Uzatılmalı’
Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, esnafın ötelenen borçlarının ödeme dönemlerinin geldiğini ve çift ödemelerden dolayı tıkanma noktasına geldiğini belirterek ötelenen borçların 2021 yıl sonuna kadar uzatılması gerektiğini ifade etti.
EKONOMİ Haberi
Aydın, ‘Ötelenen Borçlar 2021 Sonuna Kadar Uzatılmalı’

Küçük esnafın işlerinde kış aylarında durağan bir dönem yaşadığını kaydeden Samsun Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, pandemi ile birlikte bu durgunluğun katlanarak arttığını ifade etti. Başkan Aydın, “Küçük esnaf, geçmişten gelen kur dalgalanmalarından dolayı biriken ekonomik sorunlar var. Kış sezonunda da işlerde azalma yaşanıyor. Adeta durma seviyesine gelen işlerimize bir de pandemi eklenince sıkıntılar daha da arttı. Bunun için yeni tedbirler ve önlemler alınmaya çalışılıyor fakat yine zorlayıcı şekilde gidiyor. Meclisten çıkan yeni yapılandırmalar var fakat bu da maalesef bunlar da vergi SSK, Bağ Kur borçları gibi borçlar ana para üzerinden değil faizler üzerinden yapılandırmalar yapılıyor. Bunun da esnafa çok da fazla bir etkisi olacağını düşünmüyoruz” dedi.

 

Ötelenen borçların ödeme dönemlerinin gelmesinden dolayı da büyük sıkıntılar yaşandığını dile getiren Başkan Aydın, “Ayrıca geçmişte yapılan SSK, Bağ Kur ve vergi ödemeleri ötelenmişti. Şimdi bu ötelemelerin ödemeleri geliyor ve geçmiş borç ile mevcut borç bir arada ödenmesi isteniyor. Kış ayında adeta durma seviyesine gelen işlerden dolayı siftah dahi yapmakta zorlanan esnaf borçlarını yapılandırsa dahi ödemeye gücü kalmayacak. Geçmişte yapılan teşvikler kısmen de olsa esnafa merhem oldu fakat süreçte yaşanan sorunlar bunu da karşılayamaz hale geldi” diye belirtti.

 

Başkan Aydın, “Yapılan ötelemelerin bir yıl daha uzatılması gerekmektedir. Ötelenen borçlar da günü geldiğinde yeni borç ile birlikte değil zamana yayılarak kısmi olarak ödenmesi yapılmalı. Aksi taktirde iki aylık ödemeler uzun süreçte esnafımızı zor duruma sokacaktır. Esnafımız kış aylarında iş yapamazken, pandemiden kurtulmamız halinde yaz aylarında işlerini düzene sokan esnafımız 2021 yıl sonuna doğru borçlarını biraz daha rahat ödeyebilir” diye kaydetti.

 

Başkan Aydın, “Esnaf Ekim, Kasım ve Aralık aylarında  adeta pik noktasına geldi. Kış sezonunda durgunlaşan işlerimizle birlikte gelen borç yükü esnafı adeta çıkmaza sokuyor. Çıkartılan yapılandırma paketi çok fazla uygun olmadığı gibi geçmişten gelen öteleme ve kredi borçları ile birlikte esnafımız ve zora giriyor. Artık esnaf yeni af çıksın diye af duasına çıkacak” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: Aydın,, ‘Ötelenen, Borçlar, 2021, Sonuna, Kadar, Uzatılmalı’,
Yorumlar
Haber Yazılımı