Haber Detayı
04 Eylül 2021 - Cumartesi 20:09
 
ASKON Başkanı Aydın, ‘Faizsiz Modeller Üzerine Yoğun Bir Mesaiye Gireceğiz’
ASKON (Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği) Genel Başkanı Orhan Aydın, 'Kapitalist sistemin faiz canavarının yönettiği bir dünyada yaşıyoruz. Faizsiz finans modelleri üzerinde bir türlü model ortaya koyamadık, yatırımcıyı destekleyen bir sistemi hayata geçiremedik. ASKON olarak faizsiz modeller üzerine yoğun bir mesaiye gireceğimizi buradan şimdiden duyurmak isterim' dedi.
EKONOMİ Haberi
ASKON Başkanı Aydın, ‘Faizsiz Modeller Üzerine Yoğun Bir Mesaiye Gireceğiz’

ASKON Samsun Şubesinin 2. Olağan Genel Kurulunda konuşan ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın, “Samsun  İç Anadolu’dan Karadeniz'e açılan ilk kapı olması, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanında; deniz, hava, demiryolu ulaşım olanakları ile Karadeniz bölgesinin turizm potansiyeli en yüksek kentlerinden biri olmuş, 1919’da milli mücadeleyi başlatmak üzere ilk adımın atıldığı yer olma özelliğiyle de önemini her zaman korumuştur. ASKON kıymetli başkanımız ve ekibi ile Samsun’da önemli çalışmalara imza atarak şehrin gelişmesine katkıda bulunmaktadır.

 

 

Çok önemli bir jeopolitik konuma sahip Samsun ilimiz ihracatçı firmaların kanuni merkezleri baz alındığında ilk 8 ayda kümülatif olarak 810 Milyon 755 bin dolarlık rakam ile Türkiye genelinde en çok ihracat yapan iller arasında 18. Sırada yer bulabilmiştir.

 

Sektörel bazda baktığımızda ise ilk ayda birinci sırada çelik ihracatını görmekteyiz. Çelik ihracatı 2020’nin ilk 8 ayına göre Yüzde 458,4 değer kazanarak 296 milyon 716 bin rakamına ulaşmış durumda. Geçen sene bu günlerde 53 milyon 139 bin civarlarındaydı.

 

Sektörlerde öne çıkan diğer ihracat ürünleri ise; Otomotiv endüstrisi, Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri. Bunların yansıra yüzde 333 Halı ve yüzde 233 değer ile mücevher ihracatında 2020 yılına oranla ciddi bir artış gözlemlemekteyiz. 2021 yılında ilk 8 ayda en çok ihracat yapılan ülkeler ise Sierra Leona, Ukrayna, Gürcistan, Fransa ve Polonya’yı görmekteyiz. Bu özverili çalışmalarından ve ülke ekonomimize katkılarından ötürü Samsunlu firmalarımıza iş dünyamız adına teşekkürlerimizi sunuyoruz.

 

“Hedefler başarının fırını içindeki yakıttır” Diye güzel bir söz vardır. Ülke olarak 2023, 2053 gibi önümüze koyduğumuz hedeflerimiz var. Bu yılın ikinci çeyreğinde yüzde 21.7’lik bir büyümeyi sanayide üretim ve bu üretimin ihracatı ile gerçekleştirerek OECD ülkeleri arasında en çok büyüyen ikinci ülke olarak rekor bir büyüme ile gerçekleştirdik. Ve yine ihracatçılarımız, geçtiğimiz yılın aynı ayına göre, yüzde 51,8'lik artışla, 18 milyar 912 milyon dolara ulaştı. Bu rakam aynı zamanda Cumhuriyet tarihinin en yüksek ağustos ayı ihracatı oldu. Yılın ilk 8 ayında, yüzde 37 artışla 140 milyar 237 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren Türk ihracatçı, son 12 ayda 207 milyar 469 milyon dolarlık ihracatla da yıllık hedefini de aşarak önemli bir başarıya imza attı.

 

Mutluyuz gururluyuz. Hamdolsun ülke olarak rekorları kırmaya devam ediyoruz. Bütün bunların yanısıra iş dünyasının bir temsilcisi olarak bazı konulara dikkatleriniz çekmek istiyorum.

Bu başarılı taçlandırmak için bazı adımları da atmamız gerekiyor. Unutmayalım ki kırılganlık yaratmadan, makroekonomik dengeleri gözeterek gerçekleşen büyüme yatırım iştahını da canlandıracağından üretim potansiyelimizi artırma imkanı sağlar. 

 

Bu nedenle üretim ve ihracattaki başarımızı halkımızın refah seviyesini artırarak anlamlaştırmamız gerekiyor. Enflasyonu baskılayarak tek hanelere indirmeli, fiyat istikrarını sağlamalı ve istihdama ağırlık vermeliyiz. Anadolu’da marka şehirler oluşturarak KOBİ’lerimiz güçlerini birleştirerek buralarda yatırımlar yapmalı, istihdama katkı sağlamalıdır.

 

Dönem dönem açıklamalarımda faizler düşürülsün diyorum. Neden yatırım ortamının güçlenmesi için. Ama duymuyor da değilim ASKON Başkanının faizle ne işi var. Evet bu bizim eksiğimiz. Kapitalist sistemin faiz canavarının yönettiği bir dünyada yaşıyoruz. Faizsiz finans modelleri üzerinde bir türlü model ortaya koyamadık, yatırımcıyı destekleyen bir sistemi hayata geçiremedik. Bu alanın güçlendirilmesi ve sermayesinin de arttırılması gerekmektedir. Bu konuda artık çok ciddi bir şekilde çalışmaların yapılması zamanı gelmiş ve geçmektedir. ASKON olarak faizsiz modeller üzerine yoğun bir mesaiye gireceğimizi buradan şimdiden duyurmak isterim.

 

Bir diğer değinmek istediğim konu da kaynaklarımız hususu. Pandemi ile birlikte bir çok devlet kendi öz kaynaklarının yanısıra hammaddeye erişimde diğer ülkelerin kaynaklarına da yönelmiş durumda. Bu atmosferde ülke kaynaklarımızı verimli kullanmalı ve korunması noktasında gerekli hassasiyeti göstermeliyiz. Bu kaynaklar arasında su da bulunmaktadır. Küresel iklim değişikliği ülkemizde de etkilerini göstermektedir. Bu nedenle bu konuda planlarımızı tekrardan gözden geçirmeli ve tedbirlerimizi buna göre almalıyız. İleride bir sıkıntı yaşamamak adına adımlarımızı bugünden atmalıyız.

 

Mevlana’nın da dediği üzere ‘Bir olalım, iri olalım, diri olalım’. Allah’ın izni ile bugün burada olan birlikteliğimiz gibi bir birimizi kucaklayıp omuz verdikçe açamayacağımız kapı, gidemeyeceğimiz menzil söz konusu dahi olamaz. Niyetlerimiz halis davamız HAK. İnsanlığa yapacak çok daha büyük hizmetlerimiz var. Bu idealle yola koyulmalı müreffeh bir Türkiye’yi beraber inşa etmeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

Kaynak: () - SAMSUN ETİK HABER Editör:
Etiketler: ASKON, Başkanı, Aydın,, ‘Faizsiz, Modeller, Üzerine, Yoğun, Bir, Mesaiye, Gireceğiz’,
Yorumlar
Haber Yazılımı